esmaspäev, 7. märts 2011

Tülitsemisest ja leppimisest

Kogunesime Lugusele seekord tavapärasest pisut väiksema karjaga - kes reisis mandrimaal, kes oli seotud muude kohustustega ja kes tõbisena kodus püsima oli sunnitud. Tunni teema oli meeles mõlkunud juba pikalt, kuid tunniks vormus see alles kevadeks. Vormus küll, aga vormistatud osa - tunnikonspekt - jäi läbiviijal koos Piibliga koju :) Nii, et kõik tuli kohapeal "taastada".
Teema polnud mitte just rõõmus ega meeldiv - rääkisime tülidest. Ei ole mingi saladus, et tülisid tuleb ikka ette ja eriti sageli, võiks öelda ka igapäevaselt, just laste vahel. Aga lapsi on meie peredes rohkesti! Ei ole täiskasvanudki sellest patust puhtad.



Algatuseks lugesime kirjakohta, millest selgus, et tülitsesid mitmed inimesed piiblilugudes, ka Jeesuse jüngrid. Nemad vaidlesid näiteks selle üle, kes neist kõige suurem ja tähtsam olla võiks. Jeesus aga ütles, et hoopis see, kes on alandlik ja arvab teised endast suuremad olevat, on tõeliselt suur inimene...

Vaatasime lähemalt veel selliseid kirjakohti:

"Kõik kibedus ja raev ja viha ja kisa ja teotamine jäägu teist kaugele
eemale koos kogu kurjusega." Ef 4:31


Tüli ja riidu tekib ikka sageli sinna kus on:
  • KIBEDUST - solvumisi ja andeksandmatut meelt
  • RAEVU - äkilist viha väljaelamist
  • VIHA - kurjaks saamist
  • KISA - hääle tõstmist, karjumist
  • TEOTAMIST - solvamist ja halbu sõnu, teiste alandamist.
Kas ei tule tuttav ette? Meile kõigile tuli, kahjuks küll. Kaklused mänguasjade pärast, koristamise pärast jne, aga väga sageli ka ilma selge põhjuseta - justkui ei millesti!?! Kisa on kole kuulata ja viha on raske taluda ning vaigistada. Tülitsemisega teeme kahju mitmel tasandil -

  • ISEENDALE - meie süda määrdub, sellesse asub patt
  • SUHTELE JUMALAGA - kontakt katkeb, sest patt on tulnud meie vahele
  • KAASINIMESTELE - olles ise tige ja kuri, teeme haiget ka teistele.
Ükski tüli ei möödu ilma sellise kahjuta. See on justkui poriste saabastega tuppa tulemine - jäljed jäävad maha! Lihtsam on jalatsid ära võtta, kui uuesti koristama hakata, kas pole?

Aga mida siis küll teha, kui tüli majja tekib? Sellegi kohta leiame Piiblist häid juhtnööre.

"Rõivastuge siis nagu Jumala valitud pühad ja armastatud
südamliku kaastundega, lahkusega, alandlikkusega, tasadusega ja pika meelega," (Koloslastele 3:12)


Kui me Jumalaga suhted korraldame, on meis:

  • SÜDAMLIKKU HALASTUST - kaastunne õe või venna suhtes
  • LAHKUST - leplik ja helde meel
  • ALANDLIKKUST, TASADUST - arvame teise ülemaks kui iseennast
  • PIKKA MEELT - kannatlikkust
Sellisena on lihtne andeks paluda, andestada ja ka tülid ei kipugi tekkima. Kui me nende heade asjadega rõivastuda soovime, tuleb meil enne lahti rõivastuda kibedusest, raevust, vihast, kisast ja teotamisest.

Kas see on kuidagi võimalik? Ei, inimesele kahjuks mitte!

Aga koos Jeesusega, Tema ristisurma kaudu - JAH!

Muud teed ei ole, kui leppimise tee - andeks palumine ja andeks andmine. Paluda tuleb andestust nii Jumalalt kui kaasinimeselt, vaid nii saame suhte ära korrdaldada ja senise olukorra taastada. Jumal teeb seda, kui me palume ja aitab meilgi andeks paluda ja kaasinimestele andestada.



Tunni lõpuks mängisid vabatahtlikud (Riste ja Taaniel, Helve ja Anton) läbi väikese isemõeldud stseeni tülitsemise ja leppimise kohta. Anton tõi ka näite elust enesest, kuidas tülist välja tulla.

Siinkohal tahame tänada kõiki osalejaid, kes tunnis oma kogemusi jagasid ja sellega palju kaasa aitasid. Ilma teieta poleks see tund just selline saanud, nagu ta sai!

Kanasupp ja jäätis lõpetasid seekordse tunni. Söögilauaosaduse ajaks jõudis ka Meeli reisi pealt tagasi ja liitus meiega tuues hiidlastele tervitusi Rannamõisa koguduselt ja pühapäevakoolilt. Juttu jätkus söögilaua ümber veel paljudest asjadest - alates e-ainete vabadest toiduainetest ja lõpetades suviste matkaplaanidega :)

1 kommentaar:

Meeli ütles ...

Värskes Eesti Kirikus leidus temaatiline artikkel:"Ema Basilea 10 nõuannet leppimiseks":
http://www.eestikirik.ee/node/12478