neljapäev, 13. detsember 2012

Tund päkapikest ja inglitest

Teisel advendil kogunesime taas oma armsasse Luguse palvemaja saali. Süütasime laulu saatel kaks küünalt.

Tunniteema puudutas kaht sageli jõuludega seostatavat olendit - päkapikke ja ingleid. Aleksei võrdles nende päritolu ja suhet Jumalaga, suhet inimesega ja ülesandeid.


Päkapikud  on Germaani mütoloogiast pärit tegelased, keda samastatakse tumehaldjatega (Dark Elves), nad elavad Svart-alfa-heim nimelises maa-aluses riigis. Mütoloogias on päkapikud kurjuse esindajad, kes muutuvad päikesevalguse käes kiviks. Nad on väga väikest kasvu, äärmiselt eemaletõukava välimusega – tumeda nahaga, roheliste silmadega, ebaproportsionaalselt suure peaga ning töntside jalgadega. Oma väikese kasvu tõttu on need päkapikud väledad ja vilkad ning armastavad inimeste juttu salaja pealt kuulata. Selleks, et muuta ennast inimestele nähtamatuks ja kaitsta ennast päikesevalguse eest kannavad päkapikud väikesi punaseid mütsikesi. (Tõenäoliselt just siit pärineb ka kaasaegsete Jõulupäkapike poolt kantav punane müts.) Norra mütoloogias väidetakse päkapikke pärinevat hiiglase Ymiri laibast toitunud vakladest. Päkapikud eelistavad maa-aluseid kaevandusi ja koopaid ning pelgavad päikesevalgust, kuid on hinnatud käsitöölised ja osavad maagid. Mütoloogias kujutatakse neid väikesekasvulistena, ebameeldiva välimusega, ebaõnnesõduritena ja pikkade habemetega.

Aga kuidagi (ehk ka Holliwoodi filmide kaasabil?) on neist saanud peategelased tänapäeva jõulude tähistamises - jõuluvana ustavad abilised, kes väidetavalt Eestis ka lastele sussi sisse maiustusi toovad...

10 aastat tagasi kirjutas Katrin Raik oma artiklis: "Salapäraseid pisiolendeid tundsid vanad eestlased ammuilma. Nood polnud sugugi nii heatahtlikud nagu tänapäeva päkapikud – soovi korral võisid nad su elu tõeliselt kibedaks teha. Kuigi jõulud on tänapäeval rohkem kristlik püha, on päkapikud üdini paganlik ja metsik nähtus. Nende esivanemad on muistsed müütilised olevused, kes elasid ahju all, maapõues või laudas. «Et nad kingitusi oleks toonud, seda juba ei juhtunud,» naerab Eesti kirjandusmuuseumi folklorist Mare Kõiva." "

  • Neile, kel huvi päkapike päritolust rohkem teada, soovitas Aleksei kasutada interneti abi. Manitses aga siiski lapsi ja suuri mõistlikkusele- mitte iga netilehekülg ei vääri külastamist!

Inglitel on aga kristlike jõuludega hoopis tihedam ja reaalne seos - Jumala teenijatena on neile usaldatud Jeesuse sünnist sõnumite edasiandmine Maarjale, Joosepile, Sakariasele, karjastele. Alati austavad nad Jumalat. Ka Vanas Testamendis ilmuvad inimestele Jumala saadikud korduvalt - meenutagem kasvõi lugusid Aabrahamist või Taanielist. Seega inglid on Jumalikku päritolu vaimsed olendid, keda on Piiblis nimetatud sadu kordi, kuid kes ka tänapäeval appi ruttavad. Piibel kirjeldab inglite välimust mitmel viisil,  seega võid kohata klassikalise läikpildi inglist sootuks erinevaid Jumala saadikuid. Sestap manitseb Sõna meid olema külalislahked.
Kuulsime mitmeid näiteid inglite tegevusest kaasajal ning Meeli tunnistust kohtumisest kaitseingliga .

Hea inglilugu lastele on Elma Aaltose raamat "Anna ja ingel", mida saab lastesaatena vaadata Taevas TV7 kanalilt. Samal kanalil oli hiljuti ka saade "See on üleloomulik" inglitega kohtumisest.

Laulsime läbi ka jõululaulud, mida lastega laulda plaanime 4. advendil Luguse teenistusel - "Väikse küünla tulukest", "Karjaste jõululalul", "Tulge lapsed Petlemma". Lisaks laulame ka advendiküünalde süütamise laulu. Kodutööks jäigi nende laulude harjutamine.

Seekordses tunnis oli ka meisterdamise osa - avasime väikese jõulukaardivabriku. Igaüks sai ühe tööülesande  - näiteks mõõtmise, lõikamise, voltimise, kleepimise, kirjutamise või kaunistamise - ning sellise tööjaotusega valmisid inglipildiga jõulukaardid.

Tunni lõpus pakkus Dora üleval kambris sünnipäevatorti:
NB! Kolmanda advendini ootame  fotokonkursile digipilte!


Kommentaare ei ole: