esmaspäev, 21. detsember 2009

Teated:

  • Kolmapäeval 23.12 Lugusel palvetundi ei toimu.
  • Jõuluõhtu koosolek Luguse palvemajas 24.12 kell 16.00
  • Jõuluõhtu jumalateenistus Emmaste EELK Immaanueli kirikus kell 18.00 (teenib Lui Remmelg, kaasa teenib ühendkoor)
  • Kolmekuningapäeval kell 17.00 Luguse palvemajas palve- ja laulutund, kaasa laulavad Luguse pühapäevakooli suured ja väikesed.

laupäev, 12. detsember 2009

Talvevaheaeg!

Kuna kõik pered on olnud viimasel ajal haigustega kimpus, siis võitame aastalõpu pühapäevad seekord tervise parandamiseks.

Kohtume pühapäevakoolis peale kolmekuningapäeva!

pühapäev, 6. detsember 2009

Jõululalulud

Meie selle advendiaja laulukava on koostanud Helje ja sõnad pildivalikuga põiminud Karina. Head harjutamist!

Mina käin koos Jeesusega!

Tänases tunnis jätkasime juttu Moosese elust ja tegutsemisest, Egiptusest lahkumisest ja kõrbeteekonnast. Kuigi lugu rääkis ammustest aegadest, on Jumal ikka sama- ka selle üle arutasime, kuidas Jumal meidki juhatab ja mõnikord lausa kannab.

Enne tunniosa "pereteenistusel" laulsime eelseisvateks pühadeks harjutades jõululaule, süütasime teise advendiküünla ning kuulasime kristlikku traditsionaali- jutustust "Jäljed liival".
Ülemises kambris kinolinal esietendus kodukootud muusikavideo (ikka ka Moosese teemaline) ning siis jutustaski Marko lastele, kuidas kulges Jumala valitud rahva kõrbeteekond, kuidas Jumal neid juhatas ja imeliselt toitis ning jootis, raskustes aitas ja ravis. Ning ka sellest, et nagu Mooses kõrbes mao tõstis rahva ees, nii on Jumal Jeesuse pannud ristile (kui tsiteerida ühe kaasaegse vaimuliku lauliku sõnu).
Rist räägib tänapäevalgi lootusest, tervenemisest ja pääsemisest. Räägib sellest, et Jeesus on tulnud, et meil oleks elu ja kõike ülirohkesti.
Lapsed kirjutasid oma vihikutesse värviliste tähtedega kuldsalmi (tänase tunni täht oli O) ning ka seina jäi advendiajaks kaunistama piltides jõuluevangeelium, mida meenutasid ka laste vihikutesse kleebitud ingel, täheke ja Jeesust kujutav pildike.
Õppisime uue laulu "Mu Jumal on suur" ja seejärel meisterdasime o-kujulised medaljonid. Medaljonile kleepisime jalajälje ning kirja "Mina käin koos Jeesusega".
Kui tunniosa algas aafrikapärase regilaulumuuviga, siis samal lainel ka lõpetasime, lauldes Emmaste kirikukoori repertuaarist pärit spirituaali "Saada mind".
Kui Marko enne lõpupalvet all korrusel lastele meelde tuletas, et kõrbes toideti rahvast mannaga, siis üles lauaosasse tulles ootas meidki laual mannasupp. Ja minu kõrv ei tabanud küll ühtki nurinat ega "Egiptuse lihapotte" igatsevat ohet :D

pühapäev, 29. november 2009

MOOSES

Tänases tunnis rääkisime Moosesest. Sügisest alates oleme tutvunud Vana Testamendi alguses olevate lugudega Iisraeli rahva suurtest esiisadest. Alustasime Aabrahamist, siis oli tund Jaakobist ja täna tutvusime Piibli kirjakohtadega, kus räägitakse Moosesest. Huvi keskpunktis oli Moosese kutsumise lugu.

Iisraeli rahvas kannatas ikka veel Egiptuses. Nad kurtsid Jumalale oma häda. Jumal ei unustanud neid, vaid hoolitses nende eest. Ta kutsus Moosest rahva juhiks hakkama.

Mooses karjatas loomi Midjanimaal, kõrge Hoorebi mäe jalamil. Ta seisatas äkitselt, jäädes vaatama kummalist pilti. Kibuvitsapõõsast tõusid kirkad leegid, kuid põõsas ei kõlanudki ära. Mooses kuulis Jumala häält, mis ütles:“ Mooses, Mooses!“

„Siin ma olen“, vastas Mooses ja tahtis lähemale minna.

Siis ütles Jumala hääl:“ Ära tule siia! Võta kingad jalast, sest paik, kus sa seisad, on püha maa. Mina olen sinu vanemate Jumal. Mina olen näinud oma rahva viletsust Egiptuses ja olen kuulnud nende kaebeid. Olen valinud sind oma rahvast Egiptusest välja viima.“

Ülesanne tundus Moosesele liiga raskena. Ta ütles Jumalale:“ Ma ju räägin pikkamisi ja kangelt. Saada mõni teine, aga mitte mind.“

Siis lubas Jumal Moosesele:“ Ma olen alati koos sinuga ja aitan sind. Ma annan sulle abiks ka su venna Aaroni. Minge üheskoos vaarao juurde. Ma annan teile nõu, mida te peate rääkima ja tegema.“

/ Hea karjane III-IV Jutustused/

Arutlesime küsimuste ümber:

Kuidas kulges Moosese lapsepõlv?

Miks pidi Mooses Midjanimaale minema?

Kuidas kutsus Jumal Moosese? Mida Mooses sellest kutsest arvas?

Kuidas Jumal suhtub nendesse, keda ta kutsub?

Kes on see Jumal kes Moosese kutsus?

Lisaks vanadele tuttavatele lauludele – „Rõõm, rõõm, mu südames on rõõm“, „ Jeesus on tee mis taevasse viib“,“ Mu süda mis pattudest must“ õppisime ka uue laulu. Originaalpealkirjaga "Go down, Moses“.

Selle tunni kirjutamise osa oli samuti VT Moosese raamatust.

Kui Mooses kuulis häält põlevast põõsast, siis oli ta imestunud, võib olla isegi jahmunud. Ehk tekkis tal küsimuski- kelle hääl see üldse on, mis sealt põõsast sellisel ebatavalisel viisil kostab. Ja Issand, ütles: „MINA OLEN SINU VANEMATE JUMAL, AABRAHAMI JUMAL, IISAKI JUMAL JA JAAKOBI JUMAL“

Jumal kes kutsub ja kes meid meie teedel hoiab ja kaitseb on meie vanemate Jumal – Aabrahami, Iisaki ja Jaakobi Jumal.

Tunni lõpuosas vaatasime filmi sarjast „Piibli suurimad kangelased ja legendid. Moosese lugu“ teist osa.


*Uut laulu saad kodus harjutada- mitteametlik eestindus on pildil ja viisi variatsiooni Louis Amstrongi esituses leiad siit:
Go down Moses (let my people go)

reede, 27. november 2009

Meie Isa palvest

Möödunud pühapäeval oli kokku kogunenud rekordarv lapsi-vanemaid ning eks oli ka väärt tund tulemiseks. Oma tunnikorraldusdebüüdiga astusid üles Altmäede suured ja väikesed. Teemaks oli Issanda õpetatud palve ning lastele pakuti nii asjalikku selgitust, vahvat meisterdamist, armsaid videoklippe, rõkkavat laulu kui ka maitsvat rooga. Mapid täienesid vihikute ja laululehtedega, iga laps sai omale päris oma Uue Testamendi ning koju viidi kaasa ka esimene advendikaunistus: rist, mis Issanda tulemise tegelikku põhjust ja jõulude tõelist sisu meelde tuletab.
Kuni päris "tunnikonspekt" viibib, saab vaadata pilte nagis.

pühapäev, 15. november 2009

„Ja vaata, mina olen sinuga ja hoian sind kõikjal, kuhu sa lähed," 1Mo.28:15

Eilne õhtune ja tänane varahommikune telefonikõne tõotasid kordust eelmise nädala kinoklubile- ega midagi, võtsime usaldava hoiaku ning lootsime, et kes tõbed läbi põdend või veel jalul, need siis saavad kokku ja küllap Jumal ise õpetab :)
Inimlikult ju nii vähese etteteadmise juures valmistada ette tunni jutustav osa, meisterdamine, lauluvalik, kinoosa ja söök, oleks- olgem ausad- isegi hea tiimitöö korral natuke palju :D Jumalale aga pole miski võimatu- isegi mitte siis kui osa kodutiimist ja palvemaja võti hoopis teises saare otsas, muist pereosaduse rahvast aga kommunikatsioonivahenditest puhkamas ja teine osa tõbistena kodudes...
Ja just sellises olukorras teeb Jumal üle inimvõimete ja ootuste!

Ja kõrvalt vaadates sai kokku päris vahva tund- peale alguspalvet ja -laulu liikusime sammukese edasi meie selle hooaja värvivihikus (koduseks ülesandeks jäi pildid värvida!)- jutustasime Iisaki poegadest, eriti aga nooremast ja kavalamast vennast Jaakobist ja sellest, kuidas noorema venna püüd esimeseks saada, teda lõpuks kodunt põgenemagi sundis... Ja kuidas Jumal meile inimestele hoopis vastupidiselt jälle asja lahendas- kuidas Tema kõikevõitev arm andis uue võimaluse ning õnnistuse.
Jaakobi unenäos kuuldud Jumala sõnu õppisime kuldsalmina pähe ning siis meisterdasime lambavillast ingleid.

Jaakobi teemalist multifilmi meil veel pole, sestap vaatasime lugu ühest teisest mehest, kes ka algul Jumalale kuuletuda ei tahtnud, siis põgenemisega asja parandada püüdis ja lõpuks samuti uue võimaluse sai- lapsed arvasid kohe ära- see mees oli Joona.

Tunni lõpetasime aga pühapäevakoolile annetatud toidu- ja riidesaadetise üle rõõmustades ning osa sellest sai ka kojujäänuile edasi toimetamiseks autodesse pakitud.

Järgmisel pühapäeval, kui Jumal tervist annab, on õpetajatäheke taas meespere rinnas ja tundi teeb Altmäede pere.

esmaspäev, 9. november 2009

Isadepäev pühapäevakoolis

Sel pühapäeval oli Lugusel küll vaid üks pere aga ei hullu kedagi, Jumalal on huumorimeelt ja sageli õnnistab Ta ka tühjale kirikule peetud jutlusi :) Igatahes oli see pere piisavalt suur, et paare moodustada, väravaid teha ja neist kordamööda läbi pugedes laulda "Tulen sisse Tema väravaist tänuga!"
Peale alguspalvet said lapsed ülesandeks otsida lauluraamatutest eelmiste tundide tähtede ja isadepäevaga sobiva sisuga laule. Kõik said ülesandega kenasti hakkama- ka kõige pisem osaleja Hildegard (kes küll raamatu abita niiehknaa laulab vaid "Kiida, kiiiida, kiida-kiida a(l)a(t)i!"
Suuremate laste lauluvalik oli tõsisem ja enne iga laulu lugesime ka laulu juurde kuuluva kirjakoha ning meenutasime, millistest piiblilugudest need salmid on. Ja laulunumbitega tegime pisut matemaatikatki- iga laps pidi oma laulu järjekorranumbris olevad arvud liitma :) Ja laulsime muidugi ka. Valituks osutusid Vaimulikud Laulud 163, 500 ja 272 (kirjakohad leiad laulude pealkirjade alt ;))
Seejärel vaatasime isadepäeva puhul piibliloomultikat armastavast isast ja tema kahest üsna erinevast pojast:
ning koguperefilmi hoopis eriskummalisest isast Paradiisi -Oskarist ja tema isehakanud pojast Rasmusest...
Söök valmis kohapeal ja aina hubasemaks muutuv pühapäevakooliruum lasi aja kulu unustada. Kui filmid vaadatud ja magusöökki söödud, sai tehtud ka väljakuulutatud perepildisessioon ning tagatippu õpetas Marko lastele veel vahva "sääsepilli" meisterdamist:
Niiet ärajäänud tund lõi hoopis rekordi tunni pikkuse osas :D

laupäev, 7. november 2009

Tervisepäev!

Sellel pühapäeval turgutab suur osa pühapäevakooli seltskonnast kodudes tervist või liigub mandrimaal. Tundi ei toimu aga kes tahab pisikutevahetust teha, on ikka oodatud :D
Uksed on lahti ning laulda, meisterdada ning multikaid vaadata saab ikka!

pühapäev, 1. november 2009

I nagu Iisak

Sel pühapäeval kogunes meid niipalju , et Luguse väiksed ruumid mahutasid seltskonna napilt ära, kuid päris kõiki polnud kohalgi! Alustasime taas alumisel korrusel sissejuhatuse, palve ja lauluga.

Foto NAGI's: Iisak 003

Suuremad lapsed ja nende vanemad jätkasid ülemises kambris, samal ajal kui pisemad kärurallil käisid. Kõneldi Aabrahamist ja temale tõotatud pojast, Iisakist. Kes Jumala sõber on, see ei pea pettuma ka siis, kui eluteel raskustest läbi minna tuleb. Seda kinnitavad meile Piibli kirjeldused Iisaki elust ja sündmustest.

Foto NAGI's: Iisak 021

Lapsed said otsida ruumist tähti, et kuldsalm ära lõpetada. Koos mängiti ka "Kuninga soovi" ja "Usalda mu häält". Tunni lõpus meisterdasid lapsed omale mapid, millesse koguda töölehted.

Foto NAGI's: Iisak 042

Eelmise korra värvimisülesanne näidati usinalt ette :) I-tähe tööleht jäi koduseks ülesandeks järgmiseks pühapäevaks. Tunni lõpetas jällega ühine lõunasöök, maitsev nagu alati! Tänased pildid on siin.

Järgmisel korral on võimalik kõigil soovijatel teha perepilte - pange vaim valmis ka selleks :)

pühapäev, 25. oktoober 2009

Aabraham usaldab Jumalat

Täna kogunesime pereosadusse hoopis palvemaja alumisse palvekambrisse.
Üheks uueduseks pühapäevakoolis on väike "päris koosoleku moodi" osa.
Laulsime ühiselt ("Tulen sisse Tema väravaist", "Miski pole ise tulnud" (Markusest, Gertrudist ja Markost koosneva saateansambli abiga), pidasime alguspalve ning sel korral õpetajatunnust- tähekesemärki rinnas kandev Marko sissejuhatas tunni teemasse- tema evokatsioon rääkis ajas rändamisest, Jumalast kolmainsusena (selle seos tunniteemaga jäi ehk esmapilgul arusaamatuks aga kes hoolega tunni lõpuni tähele pani (või kodus järelaitamist sai), sai toreda äratundmise osaliseks ;)) ja ühe toreda väiksese poisi sirgumisest päris vanaks meheks Aabramiks. Kuulasime piiblist 1 Mo 12:1-9
Siis suundusid beebid vankritesse ning ka need, kes veel ei maganud kärutati Nasva ringi pidi lõunaunele.Suured aga läksid pisut ruumikujunduslikult muutunud ülemisse kambrisse oma tundi-
alguses kuulati mõnusasti vaibal istudes Marko jutustust Aabrahami käekäigust Egiptusemaal, Loti päästmiest ning Iisaki sünni ettekuulutusest.Seejärel kirjutati laua taga A-tähte, värviti värvipilti, lauldi Timo laule (VPL) Aabrahamist ja mängiti A-tähega sõnadega "laeva täitmist". Järgnes puhkuseks pisut uinutavast unejuturaamatust taevatähtede lugemine.Siis lõpuks see, mida lapsed kõige rohkem ootasid ehk meisterdamine- sedapuhku Alumiiniumtraadist loomakujude väänamisena.Tund lõppes allkorrusel Gudruni esitatud Vihmalauluga (pitsikaatos) ning lõpupalvega.
Uuenenud lauaosas troonisid seekord (Martin-laste eritellimusel) hernesupp ja viinamarjad.
Veel tänaseid pilte näed siin.
Järgmisel pühapäeval kannab õpetaja-tähekest Aleksei.
Meie selle aastane seiklus koos Jeesusega mööda tähestikku ja piiblikronoloogiat tõotab tulla üllatusterohke nii väiksetele kui suurtele :) Mis muud kui tule julgelt meiega!

esmaspäev, 19. oktoober 2009

A nagu algus.

Ja viimaks ta algaski. Pühapäevakooli uus aasta. Lapsed on nii õhinal oodanud kogu suve ning suured on mõtelnud ja arutanud ning plaane kord selgemaks kord segasemaks teinud :)
Ja siis korraga oligi palvemaja jälle täis lapsukesi, kes muusika- ja (kodu)koolides sel sügisel õpitud luuletuste, laulukeste ja pillimänguga Jumalale austuseks ja üksteise rõõmuks väikesel kontsertaktusel esinesid. Mõned pildid seda toredust edasi andma:

Peale aktust mängisime tähevihma (sadas nii läbisegi kui tähestikujärjekorras seinal) ja tegime kehatähti (Arva ära, mis sõna pildil moodustatakse! Vajuta pildile siis saad vastuse teada ;)):Ja peale pikka võimlemist sai suud maitsva mimoosisalati, ahjukilu, kõrvitsakaraski ja muu magusaga suletud ning suured kuulasid Antoni sissejuhatust kristliku aabitsa teemasse.
Pikemalt sellest ja (krist)laste õpetamisest üldiselt on plaanis MEESTEL arutleda järgmisel laupäeval Padal.
Tuleval pühapäeval aga läheb õppimiseks- ikka A- st ehk algusest!

neljapäev, 24. september 2009

Pühapäevakool algab ja uueneb!

Luukapäeval 18.0ktoobril alustame taas pühapäevakoolitööd!
Koguneme avaaktuseks Luguse palvemaja suurde saali juba viiendat hooaega tulijatele tuttaval kellaajal kl. 14.00. Ka pühapäevakooliõpetajad on sel aastal samad: Marko, Lui ja Aleksei ning tunde tehakse kordamööda.
Sel aastal on plaanis mõned muudatused ka:
  • eel- ja algkooliealiste piiblitunnid hakkavad sisaldama ka "päris"kooliks ettevalmistavaid elemente (see uuendus on tegelikult ammuunustatud vana- nagu oma kaasaegses võtmes kirutet ajalooraamatus mainib Luguse koguduse kohta R. Saard: "Lastele, kes veel algkoolis ei käinud, õpetati usuõpetuse kõrval lugemist, laulmist, matemaatikat, keelpillimängu ning üldisi viisakus- ja käitumisreegleid." Pühapäevakoolitööd aga juhtisid algselt (1925 . alates) samuti meeshinged-Johannes Mäns ja hiljem August Suuster)
  • tegutsema asub beebiring (beebiemmed saavad suuremate laste piiblitunni ajal palvemeelsuses koguneda ning ühiselt jalutada või laulumängida),
  • traditsiooniline maiustamine tunni lõpus asendub korraliku/tervislikuma lõunasöögiga
  • igal neljandal pühapäeval asendab piiblitundi KRISTLIK LASTEKINO (suurel ekraanil saab näha piiblilugudemultikaid ja armsaid koguperefilme).
Hea lugeja! Kui soovid pühapäevakooli, beebiringi või kinoklubiga liituda aga kellaaeg ei sobi või transport teeb muret siis anna teada ja püüame leida lahenduse!
TERE TULEMAST KÕIGILE HUVILISTELE!

esmaspäev, 21. september 2009

Heakorratööd enne algust:

Laupäeva hommikupoolikul (10. oktoobril, vahetult enne Lõikustänupühapäeva) koristame pühapäevakooliruumi, kütame ning kaunistame saali ja koostame suvistest piltidest seinalehe!
Kaasa võta võimalusel lilli, juurikaid vms lauaseadeks, akna- ja põrandapesuvahendid, ning soovi korral oma joonistusi vms stendile.

Ja pärastlõunal kõik köögikatad loengule ;D!

Meeste töö- ja mõttetalgud!

„Ärgem armastagem (ainult) sõnaga ja keelega, vaid teoga ja tõega!"

(1 Jh 3: 18).


Sel laupäeval 26.09 on vennad oodatud ühiseks ihu- ja hingekosutavaks talgutööks Süldele. Soovitav riietus on tööroobad ja kummikud. (Lisainfot saab Markolt 56684048)


Päevakava:

9.00 Kogunemine, alguspalve ja töötegu

13.00 Lõunasöök

Peale söömaaega järgneb leiba luusse lastes mõttetöö teemal "Luguse pühapäevakooli areng ja õppekava süstematiseerimine". (Soovitav eelnev kodune mõttetöö!)

Pealelõunal jätkub (allesjäänud võhma korral) talgutöö füüsiline osa. Päeva lõpetab tänupalve kell 17.00

Tere tulemast!

esmaspäev, 14. september 2009

Teatada on, kui Jumal lubab, toimub Vennastekoguduse Pühalepa palvemajas laulu- ja palvetund teisipäeval, 15. septembril,
algusega 18 00.
" KUS ON TEIE AARE, SEAL ON KA TEIE SÜDA." Lk 12, 34

Õnnistust uude nädalasse!
Lui

esmaspäev, 7. september 2009

Hõiska ja rõõmusta, sest Issand teeb suuri asju!

Joel. 2:21
Meie pühapäevakooli beebiosakond täienes täna uue liikma võrra. Varahommikul sündis Remmelgate perre pisipoeg Joel.
Palju õnnistust!

kolmapäev, 2. september 2009

Õnnistatud kooliaasta algust!

Soovime kõigile lugejatele, sõpradele, kelle lastel uus õppeaasta alanud, rohket õnnistust ja turvalist teed tarkuse otsinguil!
Kooliteel saatjaile aga Tartu Krisliku Põhikooli kodulehelt meeldetuletuseks 10 väärt nõuannet:
10 asja, mida teevad targad vanemad
(dr Paul A. Kieneli järgi)
1. Nad palvetavad oma laste eest.
Vanemad, kes oma laste eest palvetavad, teadvustavad endale, et laste üleskasvatamine nõuab neilt suuremat tarkust, kui neil endil seda on. Luba oma lastel kuulda, kui sa nende eest palvetad. Omal ajal hinnatakse neid palveid kui kallihinnalist perekonna pärandit.
2. Nad ütlevad oma lastele tihti, et armastavad neid.
Paljude täiskasvanute emotsionaalsed probleemid on alguse saanud lapsepõlvest, kus nende vanemad neile oma armastust välja ei näidanud. Targad vanemad leiavad alati viisi, mille kaudu oma lastele iga päev armastust ja hoolimist väljendada.
3. Nad tunnistavad oma laste unikaalsust.
Iga laps on loodud Jumala poolt eriliseks. Ta on unikaalne alates oma juuste arvust kuni varba- ja sõrmejälgedeni. Ei minevikus, tänapäeval ega tulevikus pole ühtki inimest, kes oleks täpselt tema sarnane.
4. Nad vädivad pinnapealset suhtlemist.
Mõned vanemad suhtlevad oma lastega "jah, ei, ära tee, sellepärast, et mina käsin" tasandil. Need on vajalikud ja mõnikord ka kohased sõnad, kuid teadke, et selgitused ja põhjendused on laste jaoks sama olulised kui täiskasvanuile.
5. Tarkadel vanematel on oma lapsed kogu aeg meeles.
Kui me abikaasa või sõpradega oma lastest ei räägi, on see selge märk, et muud asjad on meie mõtetes olulisemad. See on äärmiselt tähtis, et me oma laste vaimse ja füüsilise heaolu peale sageli ja sügavalt mõtleksime.
6. Nad õpetavad oma lapsi.
Iga piibellik laste kasvatamist puudutav käsk on antud nende vanematele. Kasvatus hõlmab ka haridust. Seega peaksid laste kool ja õpetajad olema vanemate usu käepikenduseks. See on ka põhjus, miks nii paljud vanemad oma lastele kristlikku kooli soovivad. Kuid kasvatuse juurde kuulub ka teine dimensioon, mida saab pakkuda ainult kodu. Kõigis eluliselt tähtsates küsimustes valgustavad targad vanemad oma lapsi ise. Nad räägivad lastega inimsuhetest, isiklikust väärikusest, perekonna väärtusest, harjumustest, koguduse tähtsusest jm, mis elule sisu ja mõtte annavad.
7. Targad vanemad kontrollivad perekonna TV ja interneti kasutamist.
Nad lihtsalt ei luba televisioonil ja meie aja viimasel "kohtumõistjal" internetil oma laste elu peamise suunaja vanemlikku rolli üle võtta. See on väga tõsine küsimus. Kui vanematel puudub kontroll nende ajaneelajate üle, muutuvad lapsed laiskadeks ja ühekülgseteks.
8. Nad rajavad suhtlus-sildu.
Targad vanemad käivad läbi sugulaste ja sõpradega, kelle eluviisid lastele positiivset eeskuju annavad. Kui lastel on nende jaoks oluliste inimeste ringkonnas positiivne maine, püüavad nad seda ka edaspidi säilitada.
9. Nad inspireerivad lastes lootust.
Enamik lapsi on unistajad. Nad mõtlevad oma tulevikule. Sageli vajavad nende unelmad vanematepoolset mahendavat nõustamist. Kuid targad vanemad ei purusta kunagi nende lootusi. Nad räägivad oma unistajatega ja kaaluvad koos nendega erinevaid võimalusi, kuidas eesmärkideni jõuda ja seeläbi Kristusele au tuua.
10. Nad distsiplineerivad oma lapsi.
Sellega, et John ja Charles Wesley`l olid targad vanemad, on ilmselt kõik nõus. Olid ju nende pojad 18. sajandi Inglismaa suured evangelistid, kelle teenistuse kaudu levis vaimulik ärkamine läbi kogu Euroopa ja Ameerika.
Distsipliini kohta ütles proua Wesley: "Kõigepealt tuleb saavutada võit laste tahte üle ning juhtida nad sõnakuulelikku meelsusesse. Kui jätame neid tihti õigeaegselt korrigeerimata, võib see neis tekitada harjumuspärase kangekaelsuse ja tõrksuse, mida hiljem on peaaegu võimatu võita. Millal iganes last korrigeeritakse, peab vanema sõna peale jääma. Seda pole sugugi raske teha, kui last liiga suure vabaduse andmisega varem põikpäiseks pole lastud kasvada. Isekus on patu ja hädade algus. Ükski järeleandmine selles küsimuses ei jää tagajärjeta, ükski keelamine kasu toomata."

Pildil: Gertrud suure venna julgustusel alustamas kooliteed 1 septembril 2009

esmaspäev, 24. august 2009

Lasteüritus RÕÕMUPÄEVAD

Esmaspäevast reedeni (24.-28. augustil) kell 10.00 - 12.30 leidsid Emmaste noortekeskuses aset RÕÕMUPÄEVAD. Kavas olid Jumala Sõna, laulud, mängud, käsitöö, näks ja palju rõõmu.

Ürituse läbiviijaks oli Kanada väliseestlasest proua Luule. Tema juhtis sõnalist osa ja arutlusi. Pillimänguga toetas tädi Helje ja laulmises aitasid kõik osalejad usinasti kaasa. Rõõmupäevad olid üles ehitaud nii, et tegevused vaheldusid ja pakkusid lastele erinevaid võimalusi osalemiseks. Sõnalise osa teemad toetusid läbi nädala Taaveti 91. laulule, mille kaudu lastele evangeeliumi sõnumit jagati. Liikumismängud toimusid õues. Lisaks õpiti pähe salme 91. psalmist.Tegevuse käigus said lapsed üritusele tulemise, vastuste ja hea käitumise eest "rõõmuraha", mis kehtis peale üritust "rõõmupoes".

Oli huvitav koostöökogemus karismaatilise pühapäevakooliõpetajaga ja kristlik ühisteenimistöö eri koguduste inimestega, ikka meie väikese kogukonna laste heaks.

pühapäev, 16. august 2009

Kodune ülesanne laagris osalenud lastele :D

(suurenda pildile klikkides!)
(ja lisaküsimus Gertrudilt:)
Kas sulle jäi mõni laul meelde?
jah/ei
Too mõni näide!

laupäev, 15. august 2009

Laulutunni teade:

Kui Jumal lubab, toimub teisipäeval, 18. augustil algusega 18 00 Vennastekoguduse Pühalepa palvemajas laulu- ja palvetund.
Kuule, Iisrael! Issand, meie Jumal Issand, on ainus. 5 Ms 6,4

teisipäev, 11. august 2009

Luguse pühapäevakooli suvine laager

toimub sel nädalavahetusel!
Laagri teemaks on:
"Sina oled mu varjupaik ja mu kindel mäelinnus, mu Jumal, kelle peale ma loodan !" Ps 91:2

  • Saame kokku laupäeval, 15. augustil kell 16.00 Pühalepa palvemajas.
  • Laager kestab pühapäeva pealelõunani, ööbimine kaasavõetud telkides palvemaja juures, vihma korral sees.
  • Kaasa palume võtta isiklikud sööginõud (taldrik-tass-kahvel-lusikas), magamistarbed, sobivad riided.
Kavas:
  • piiblitund+meisterdamine/maalimine
  • lõkkeõhtu, laulude ja sportlikke mängudega
  • pühapäevahommikune jumalateenistus
  • jalutus lähiümbrusesse+loodusmaterjalidest meisterdamine
Palun teatada oma osavõtust hiljemalt reede õhtuks telefonil 56490254 (Lui Remmelg)

pühapäev, 2. august 2009

Rahu ma jätan teile, oma rahu ma annan teile… Jh 14,27

Meie elus on aegu, mil meie rahu põhineb ainult teadmatusel. Ent kui me elutegelikkusest teadlikuks saame, on tõeline sisemine rahu võimatu, kui me ei ole seda Jeesuselt saanud. Kui meie Issand räägib rahu, siis ta loob rahu, sest sõnad mida ta räägib, on alati „vaim ja elu“ Jh 6,63. Kas ma olen vastu võtnud seda, mida Jeesus räägib? „ …oma rahu ma annan teile…“ – rahu mis tuleb temale otsa vaatamisest ja täielikust arusaamisest ning tema vaikiva rahulolu vastuvõtmisest.

Kas oled sa praegu tugevasti häiritud ja rahutu? Kas sinus tekitavad kartust ja segadust lained ja pöörised, mida Jumal oma kõikenägevuses laseb sinu ellu tulla? Kas sa oled ümber pööranud kõik oma usu kivid ja vaadanud nende alla, ent pole siiski leidnud rahu, rõõmu ja tröösti allikat? Kas su elu näib sulle täiesti viljatu?

Siis vaata üles ja võta vastu Issanda Jeesuse vaikne rahulolu. Tema rahu peegeldumine sinus tõendab, et sa oled õige Jumala ees, sest sa väljendad oma vabadust pöörata oma mõtted temale. Kui sa ei ole õige Jumala ees, ei saa sa iial suunata mõtteid kuhugi mujale kui iseendale. Kui sa lased millelgi varjata Jeesuse palet enese eest, tekitab see sinus rahutuse või valeturvalisuse tunde.

Kas ka selle probleemi osas, mis sulle praegu peavalu valmistab, vaatad sa Jeesusele (Heebrea 12,2) ning võtad vastu tema rahu? Kui jah, siis on ta armuliseks rahuõnnistuseks, mis avaldub sinus ja sinu läbi. Aga kui sa püüad probleemist muretsedes jagu saada, hävitad sa Jeesuse tõhususe sinus, ning see, mis edasi juhtub on sulle kohaseks tasuks. Me muutume rahutuks, sest me ei ole võtnud arvesse Jumalat. Kui inimene Jeesuse Kristusega nõu peab, lakkab segadus, sest tema juures ei ole mingit segadust. Aseta kõik tema ette, ja kui pead vaatama tõtt raskuste, kaotuste ja murega, siis kuula tema sõnu: „ Sinu süda ärgu ehmugu!“

Oswald Chambers „Kirkuse kütkes“

(Pilt pärit Kaevust)

esmaspäev, 27. juuli 2009

Rõõmustage

Kuhu Jumala armastuse uuendavad jõud on sisse pääsenud, seal puhkeb me elus midagi kevadetaolist. Sellest osadusest võrsunud elu särab sisemisest rõõmust, mis päiksena valgustab ja soojendab uuendatud südant. Kurjuse ja patu külmad ahelad on murtud, hirmud ja mured taandunud, kevadised rõõmulilled puhkevad.

Rõõmupuudus – ilma Jumalata kannatavad inimesed kroonilise rõõmupuuduse all. Rõõmu püütakse asendada lõbustuste ja meelelahutustega. Lõbu pole aga niivõrd rõõmu asendaja, kuivõrd pigem tema kustutaja. Lõbustustega püütakse unustada elu tegelikkust. Kunstlikule meeleolutõusule järgneb aga sügav langus. Rõõmu elava vee kaevu asemel istutakse omakaevatud kaevu ääres, mille vesi on muutunud halvaks ja varjatud praod ei pea sedagi (vt Jr 2,13).

Rõõmuvaenulikud tegurid – alaline mure, närvitsemine oma maiste vajaduste pärast. Sisemine kärsitus, närvilisus, enesega riiusolemine. Hirm tuleviku ees. Riidlemised, kadetsemised, kättemaksumõtted.

Ei valud, eluraskused ega katsumused suuda röövida seda rõõmu. See kiirgab läbi tumedatest varjudest, mida elu meie teele toob. „ Kiidetud olgu… kõige lohutuse Jumal, kes lohutab meid kõigis me viletsustes, et me võime lohutada neid, kes on kõiksuguses viletsuses, lohutusega, millega Jumal meid lohutab“ 2 Ko 1,4. Paulus on vanglas, aga virgutab teisi rõõmule. „Olge ikka rõõmsad Issandas! Ja taas ma ütlen :“Olge rõõmsad!“ Fi 4,4. See on eriline tunnetus:“ Kui kurvastatud, aga ikka rõõmsad“ 2 Ko 6,10. Jeesus, minnes vastu oma kannatusele ja surmale, ütles:“ Seda ma olen rääkinud teile, et minu rõõm oleks teie sees ja teie rõõm saaks täieliseks“ Jh 15,11. Kes sellises olukorras jagab rõõmu teistele, sellel peab olema rõõmu üliküllus. „Jumala riik on… õigus ja rahu ja rõõm Pühas Vaimus“ Ro 14,17.

Rõõm on Jumalast meie jaoks ette nähtud loomulik seisund. See pole kergendustunne haiguse valude vahel ega süsti saamisest tekkinud leevendus, - see on surmahaigusest terveks saanud inimese rõõm. Kui inimene saab nii raskest haigusest terveks siis ta ei hüppa ega naera, vaid tal on terve inimese rahulik meel.

Uskliku rõõm on pidev. See on rohkem teadmine kui tunne. Rõõmu allikas ei ole mitte inimeses vaid Jumalas. „Olge rõõmsad Issandas!“ Et see rõõm on varjul Issandas, sellepärast „ükski ei võta teie rõõmu teilt ära“ Jh 16,22.

Rõõm Issandas rajaneb peamiselt sellele, mida tema on meie heaks teinud. Tema suri meie eest, et meil elu oleks. Tema tõusis üles, et me võiksime käia ülestõusmise jõus. Tema läkitas oma Püha Vaimu, mille kaudu ta on iga päev meie juures ja meie sees. Tema juhib oma Vaimu läbi meie elu nii, et kõik sündmused tulevad meile heaks. Tema on andnud meile oma Sõna, mis toidab, juhib, manitseb ja kinnitab. Tema läbi võime alati minna palves Isa armuaujärje ette kõigi oma vajadustega. Tema teeb, et me tahame ja võime elada temale meelepäraselt.

Uskliku inimese peamine rõõmuallikas on osadus Jumalaga. See avaldub eriti tänu –ja kiituspalves, millega me Isa ette tuleme. Kiida, mu hing, Issandat, ja kõik, mis minu sees, tema püha nime! Tema annab andeks kõik su pahateod ja tema parandab ära kõik su vigadused. Tema lunastab su elu hukatusest ja ehib sind helduse ja halastusega kui pärjaga“ Ps 103, 1-4. Kui palju on Piiblis selliseid tänu-ja kiituslaule! Iga sellise laulu taga on hõiskav süda.

Puhast rõõmu annab usklikule ka osadus Jumala rahvaga. Armastus ja rõõm käivad ikka käsikäes. Esimesed kristlased Jeruusalemmas „ viibisid iga päev ühel meelel pühakojas ja võtsid toidust ilutsemise ja siira südamega, kiites Jumalat ja leides armastust kõige rahva juures“ Ap 2, 46-47. See on tõeline rõõmu ühiskond, kus kõik inimlikud erinevused ja lahkhelid on ületatud jumala armastusega, sest „ usklike hulk oli üks süda ja üks hing“ Ap 4, 23.

Väljavõtted Robert Võsu raamatust „ Evangeelne eetika“

pühapäev, 26. juuli 2009

Pauluse esimene misjoniretk

Loe Apt.13-14 ja joonista oma pilt. See, mida Remmelgate võsud kuulates ettekujutasid, on järgnevatel vahvatel piltidel:








Poiste retk osalejate silma läbi

Korraldada isade, poiste üritus Kureturu metsas oli juba läinud aastal pakutud idee, mis küll realiseerus lõpuks üritusena koos ööbimisega vennaste palvemajas. Tol korral olid kaasas ka tüdrukud. Sel korral läks siis nõnda, et meie pühapäevakooli 3 poissi ja Nurste 4 poissi olid valmis oma raskete kottidega matkateele asuma. Retke alguses uurisime kaardilt kus me olema ja kuhu peame jõudma. Tegime tutvust Pauluse misjonireisi kirjeldusega ja onu Marko palus Taevaisa õnnistust eelseisvale retkele.
Alul tundus asju väga palju olevat, aga tänu Kadrile, kelle hea Isa ise oli meile appi saatnud, jaksasid ka väiksemad osalejad oma kandami laagripaika tassida.
Ilm oli suurepärane, meri oli imeilus. Isegi parme ei olnud üleliia. Retke noorim oli 5 aastane Tobias, ülekaaluga olid esindatud 6 aastased - 3 poissi ja vanim osalejatest oli 12 aastane Margus.
Esimene päev läksime Liivalaukast mööda veepiiri Vähelaidu tippu, kus leidsime enesele sobiva laagripaiga. Ühelt kivilt teisele hüpates olid varsti mõnedel saapad triiki vett täis. Selgus, et ilma jalanõudeta läheb ehk pareminigi. Meri oli kaldale uhtunud kõiksugu puidust klotse ja lauajuppe, mida sai teel korjatud ja hiljem ka lõkketule jaoks kasutatud.
Meie retke üks eesmärkidest oli selgusele jõuda, kuidas kulges Pauluse esimene misjonireis. Mis asi see misjonireis on ja mis Paulusega sellel reisil juhtus. (Apt 13,1-14,28)
Kui telgid olid üles pandud ja magamiskotid valmis seatud oligi aeg Kirja uurida, järgnes õhtusöök ja laiutipus ringi uitamine, vees sulistamine, kivide otsa ronimine ja spinningu viskamise harjutamine. Kaasa oli võetud ka üks kalavõrk, mis sai madalasse kaldavette kalu ootama pandud. Ja siis lõkke ümber istumine ja vorsti küpsetamine ja päike hakkaski juba merre vajuma ja Kõpu tuletorn heledalt plinkima. Nüüd siis õhtupalve ja telkidesse. Mõni magas juba telgi poole astudes, mõni tahtnuks veelgi olla – nagu laagris ikka. Siiski oli varsti ainult meie neljajalgne matkasell see, kes laagrirahu järele valvas.

Hommikune unigi magatud, asusime jälle toimetama. 1,2,3 ja Markusel juba kott pakitud ja telgist väljagi tõstetud. Omas vanuseklassis kindlasti tublim matkaja. Kui teised alles unistena kohmitsesid, sai tema juba järjekorravabalt spinningut heita.
Läksime ka oma võrku vaatama ja oh imet – 2 kala, üks säinas, teine lest. Kala on põnev vist igal poisil püüda, aga kui veel näkkab siis muudkui hüppa ja hüppa. Võrgupüük andis võimaluse ka võrgu puhastamiseks, mis ühise tööna kiiresti laabus. Vahepeal oli laagrisse saabunud ka onu Taavi, kes teise päeva raske ja pika matka aitas kergemaks muuta. Teise päeva minek oli ikka päris suurtelt poisteltki jõudu ja kannatust nõudev. Rada läks läbi madala vee, läbi rohu ja madala pilliroo, okstega täidetud traktorirööpaid pidi ja üle sooja liiva ja maasikatega kaetud seljandiku. Avarad rannakarjamaa vaated, luiged merel ja ennekõike lähenev sihtmärk –linnuvaatlustorn andsid jõudu nurisemata edasi minna. Varsti hakkasidki paistma inimesed, kes linnuvaatlustorni juures askeldasid ja tüdrukud kes vastu lippasid.
Ja retk oli raske. Kas need raskused olid milleski sarnased Pauluse raskustega? Kindlasti nõuab igasugune jalgsi matkamine inimeselt jõudu ja vastupidavust. Poisid tulid retkega hästi toime ja olid hoopiski iseseisvamad kui kodustes olukordades.
Tänu vastutulijatele. Oli rõõm näha nii paljusid ja lõkketuli ja söök ja linnuvaatlustorn, kust näeb kaugele ja kui binokliga vaatad siis veel kaugemale.
Tagantjärelegi on mul tõesti rõõm, et see retk teoks sai. Kõik meist mitteolenev laabus imeliselt, olime hoitud ja sihtmärgil terved ja rõõmsad. See oli mitmelegi esimene matk seljakoti ja telgi ja ööbimisega ja ilma emmeta. Aga kindlasti mitte viimane.
Tänu ja õnnistussoov kõigile osalejatele – Tobias 5a, Kristjan 6a, Erkki 6a, Taaniel 6a, Markus 9a, Jaan Martin 9a Margus 12 a.

esmaspäev, 20. juuli 2009

Kui Jumal lubab, toimub Vennastekoguduse Pühalepa palvemajas laulutund teisipäeval, 21. juulil algusega 18 00.
Kuu loosung: Rõõmustage Issandas! Fl 3,1.

esmaspäev, 13. juuli 2009

Mehisest mereretkest koos Paulusega (kaldalejäänu pilgu läbi)

Poisid on täis tulist kärtsu,
karjuvad ja löövad särtsu.
Kui nad oleks paid ja tuid,
saaks topelt portsjon tüdrukuid.
Poisi hing on nagu süsi.
Pingis paigal poiss ei püsi.
Hoidku teised konte, luid,
poiss las ronib mööda puid.
Sisse, otsa, peale, alla,
uksed lahti, aknad valla!
Hoog ja jooks ja tõus ja lend,
neile iga poiss on vend!
Siis on poisid vaiksed, visad,
kui nad ise kord on isad.
Mõistmist hingekosutavat
poegadele osutavad.
Kannatavad naerdes ära
oma poiste põrgukära.
Närv on neil kui raud ja nikkel
kui nad kaevad poiste trikke.
(Ellen Niit "Poisid ja isad")


Sellel nädalavahetusel leidis aset meie pühapäevakooli ühe poisterikkaima pere eestvedamisel Luguse ja Nurste pühapäevakoolide ühine POISTE RETK "Koos Paulusega". Hirmus tore mõte ja ettevõtmine, mida nii mõnigi poiss hingevärinal ootas ja igatses- sest eks peredes, kus ülekaalus piigad, tekitas ju minekumõte ka küsimärke, naishingedes ehk pettumustundeid ja solvumisigi... Ja nii mõnigi perepea, pidi peretu Pauluse asemel naisemehest apostel Peetruse kombel kohustuste tõttu retkega loodetust hiljem liituma... Aga peakorraldajal- Luil- teadagi jätkus selgroogu jääda meelekindlaks ning seista vapralt vastu peaaegu kõigile paljudest neidude-naiste katsetest end meesteretkele kaasa sokutada. Ja see otsus tasus end igati ära!!! Mida kõike retkel tehti, mitu paari jalatseid rännates läbi leotati ja milliseid uusi asju õpiti, seda teavad retkelised mõne aasta pärast pareminigi, praegu säravad matkasellide silmad nii tassitud raskuste, ületatud ohtude (libedatest merekividest rajast varvaste ees looklevate rästikuteni), telkimisest, landiloopimisest ja öösi võrguga merest püütud kalasaagistki. Pühapäeva pealelõunaks aga jõudsime kõik rõõmsalt (nagu apostlid omal ajalgi) tõdemusele, et pole siin ei Paulust ega Peetrust- kõik kõiges on siiski Kristus ja Tema pääste- ja rõõmusõnum, ning Teda tänades me üheskoos Külama linuvaatlustorni all varbaid leotades lõpupiknikku pidasime ja retke aluseks olnud Pauluse esimest misjoniretke meenutasime. Tänu Jumalale selle ja ka meie poiste esimese eduka retke eest!
Eks enamus pilte talletasid poisid oma mällu, selle rõõmu toredast retkest, mida teelesaates ja vastu minnes kinni püüdsime, panime meie pühapäevakooli albumisse ka.
Aga mis veel tuleb hämminguga ütelda isade tubliduse kohta- juba lõpulõkke süte juures arutati uue laagri plaane!!!