laupäev, 17. mai 2008
Eesti EKB Koguduste Liidu Suvefestival 2008
Nagu igal aastal pakub programm tegevust ja kaasamõtlemist igale eagrupile. Info www.ekklesia.ee
reede, 16. mai 2008
Hiiumaa koguduste ekskursioon Lõuna- Eestisse
Matkarada "Otsimas kadunud varandust"
Rada läbitakse juhti järgides, juht on eredavärviliselt märgistatud ja tema seljakotilt saab lugeda laagri kirjakohta Srk 6:14 "Ustav Sõber on võimas kaitse. Kes selle leiab, leiab varanduse!" Liigutakse enne valmismõeldud trajektooril vastavalt toimumiskoha maastikule ja peatutakse selleks sobivates kohtades. Raja moto on "Ainult see, kes vaatab elu lähedalt..."
- Esimene peatuspunkt:Tutvumine ja aardeotsingule asumine. Lapsed istuvad, rajajuht viskab kordamööda kõigile palli ja laps, kes palli saab tutvustab end (meie küsisime nime, vanust ja lemmik looma/lindu/putukat). Seejärel saavad kõik rajale minna soovijad matkavihikukese (vihiku koostasime EELK Laste- ja Noorsootöö Ühenduse laagrivihikukese põhjal, meie vihik sisaldab nuputamisülesandeid, laagri laululehte, kirjakohti, põnevaid fakte putukate kohta, jutustust "Tavaline röövik" ja kiletaskut, millesse koguda rajal aardeid. Vihikut saab meilt paljundamiseks!).
- MIS ON AARE? Rajajuht räägib mis asi on aare. Vihikule kirjutatakse nimi, lahendatakse esimene nuputusülesanne (tõmba ring pildile, mida võtaksid aardejahile kaasa) ja hakatakse juhi järel matkalaulu (Olen matkal ma, taevapoole teel) lauldes liikuma.
- Teine peatuspunkt: iga laps korjab loodusest midagi väikest, mis talle räägib Jumalast. Liigutakse lauldes edasi.
- Kolmas peatuspunkt: MIDA RÄÄGIVAD LEITUD ASJAD JUMALA KOHTA? MAISED JA TAEVASED VARANDUSED.
- Lapsed istuvad ringis ja keskele asetavad oma kogutud esemed, kordamööda räägitakse, mida see leitud ese lapsele Jumala kohta rääkis või meenutas.Ühiselt loetakse varandusest rääkivaid kirjakohti laagrivihikust, laagri kirjakoht kirjutatakse selleks vihikus ettenähtud vabale kohale, lahendatakse meisterdamisülesanne. Raja juht jutustab, kuidas Jumal on lubanud meiega kaasas käia ning oma inglid lapsi kaitsma saata. Õpitakse uus laul "Mul on üks ingel" ning lapsed saavad oma kiletaskusse pista nii oma leitud aardekese kui ka kleeppildi, mis kujutab inglit lapsi kaitsmas katkisel sillal vms. Liigutakse lauldes edasi.
- Neljas peatuspunkt: JUMAL ON VARANDUS. Ta on lubanud olla kergesti leitav neile, kes Teda otsida tahavad. Jumal on ka ainus aare, mis inimese südame rahuldab. Ükski maine varandus ei suuda täita meie tegelikke vajadusi.
- Mäng: "Mis on varandus taevas?" Mängujuht nimetab erinevaid asju (n. kuld, raha, rõõm , Jeesus südames jne) Lapsed kükitavad kui nad arvavad et see on ka Taevas varandus ja jäävad seisma kui ei ole.Rajajuht jutustab lastele piibliloo põllusse peidetud varandusest ja selgitab kuidas lugu saab võrrelda sellega, et Jeesus jättis oma Taevase kuningriigi, et leida maa pealt varandus. INIMENE ON JUMALA SILMIS VARANDUS. Lapsed saavad kaardikese pildiga, millel Jeesus lapsi õnnistab. Varanduse kogumis-kiletaskud kleebitakse kinni. Mõtiskletakse, mida või keda Jeesus otsima tuli ja lapsed saavad lahenduse nuputamisülesande kaudu leida. (rahapadadel olevad segiaetud tähed järjekorda pannes saadakse kokku sõna "inimene"). Meie ise olemegi see varandus. Kas ka Sina tahad see olla? Selle üle mõtiskledes liigutakse järgmisesse peatuspunkti.
- Viies (viimane) peatuspunkt: KAS TAHAD; ET JUMAL OLEKS SULLE KALLEIMAKS AARDEKS, KAS TAHAD ISE OLLA AARDEKS JUMALALE?
- rajajuhi täiskasvanud abilised on rivistunud ja ootavad lapsi. Rajajuht laseb lastel otsuse teha, kas nad tahavad olla varandus, mida Jeesus saab leida ja kas nad tahavad Jeesuse oma südamesse varanduseks vastu võtta. Ükshaaval saavad lapsed abiliste juurde astudes anda oma vastuse. Abiline küsib nimeliselt n. "... kas Sina tahad Jeesusega koos käia?" Kui laps vastab "Jah!" siis annab täiskasvanu talle ristiga kaelaehte kaela ja ütleb: "siis võta oma rist ja järgne Talle!"
- Järgneb ühine söömaaeg, pallimängud ja batuut.
kolmapäev, 14. mai 2008
See juba tärkab!
Jumal tasugu oma rikkust mööda igaühele, kes meie lastetööd toetanud ja selle eest palvetanud on!
(Palvekaardi pildil Luguse pühapäevakooli pea kõik väikesed vaatamas Ülestõusmispühade multikat.)
pühapäev, 11. mai 2008
laupäev, 10. mai 2008
Suhtlemine teismelistega
Esimene neist ülalmainitud salmidest kutsub kristlasi üles andma kiituse ohvrit Jumalale. See on meie huulte vili, mis tuleneb isiku identiteedist: osadusest Issanda Jeesuse Kristusega ja päästmise kingituse isiklikust vastuvõtmisest. Järgmine salm kutsub meid üles suhtlema oma kaasinimestega, nii materiaalsete kui vaimulike õnnistuste jagamise kaudu, mida saame armulise Jumala käest. Nende põhimõtete järgmine edendab vaimulikku õhkkonda, muutes teismeliste omavahelise suhtlemise efektiivseks.
Teismeliste kohta võime öelda, et nad pole enam lapsed, kuid pole veel ka täiesti täiskasvanud. See periood on suurte muutuste aeg, milles võime eraldada nii füüsilise, emotsinaalse kui ka käitumise küpemise perioode. Kuna teismelise emotsionaalsed omadused pole veel jõudnud stabiilsele küpsustasemele, siis esineb neil mõningaid emotsionalselt tundlikke piirkondi. Neid alasid tuleb käsitleda eirilse õrnuse ja respektiga.
/.../
Teismelised on ebaküpsed ja täiskasvanuks küpsemise aja jooksul vajavad nad sageli abi, et suuta käituda vastavalt oma tegelikule vanusele. Vanemad peavad olema tähelepanelikud, et mitte nimetada neid solvavalt ebaküseteks, justkui rõhutadest halvimat neis. Iga juhul, kui me suudame puudutada parimat neis – siis toome välja nende tugevused. Neil on oma positiivsed punktid, seega seadkem need kõrgemale, et neid aeg-ajalt kiita. Väljendagem oma poolehoidu ning nad veavad meid vaid harva alt.
Kaks äärmust, millesse vanemad teismelt kasvatades langevad:
Suhtlemine ilma allumiseta:
Elame ajastul, milles ilmalikus ühiskonnas on haktud rõhutama kodust suhtlemist. Selle tõttu on hakanud levima tõekspidamine, et teismelistega tuleb suhelda üksnes sõbra-tasandil. Selline suund on viinud mentaliteedini: „ Mu isa on mu sõber nii kaua, kui ma saan oma tahtmist teha!” Selline sutlemisstiil on hukutanud vanemate autoriteedi.
Allumine ilma suhtlemiseta
Selline positsioon nõuab seatud reeglite eranditeta täitmist, aga jätab unarusse südame ja sisemise vaimu puudutamise. Teismelisi sunnitakse alluma, aga nendega ei suhelda. Kus teismeliste ja vanemate vaheline suhtlemine puudub, on tulemuseks sageli frustratsioon ja kui see lahendust ei leia, siis juhib see paratamatult mässuni/vastuhakuni.
Aktsepeteeri lapse isiksust
Juba väga varakult vajab iga laps tunnet, et tema vanemad tunnustava teda, armastavad just sellisena nagu ta on. Igal lapsel on just temale omased unikaalsed tugevad ja nõrgad omadused, vanemad peavad keskenduma just tugevustele. Vanem, kes saab selle ülesandega hakkama, võidab teismeliste usalduse ja tal on head võimalused olla abiks neil ka oma nõrkustest üle saamiseks.
Anna oma aega
Mõnikord pole vanematel aega laste jaoks, kui nad on vigastanud põlve või on neil mõni isiklik probleem jne. Kui selliselt koheldud lapsed jõuavad teismeikka, leiavad vanemad end olukorrast, kus nende lastel pole aega nende jaoks. Vanemad, kes veedavad aega oma laste seltsis ja tunnevad huvi nende murede ja rõõmude vastu, rajavad aluse heale suhtele tulevase teismelisega.
Võttes aega, et rääkida ja naerda koos teismelisega vabas õhkkonnas, aitab neil pingest vabaneda ja murede ilmnedest jagada vanematega oma kaalukaid probleeme mis neil mõtteis on. Meie teised kohustused peavad jääma tahaplaanile, kui teimeline tahab meiega rääkida.
Tunne kaasa, aga ära tee kompromisse
Et teismelistega suhelda osata, peame tundma sama, mis nemad tunnevad. Püüdma astuma nende kingadesse, aga mitte tegema komrpomisse tõega. Teismeline, kes tunneb, et teda mõistetakse, on avatud suhtlemisele. Vanemad peavad kehtestama selged piirid, millest üle ei astuta. See annab turvalise tunde täsikasvanule ja ei taksita suhtlemist.
Ole kindlameelne ja õiglane, kuid mitte äärmuslik
Kindlameelsus on vääriskivi, mida teismeliste poolt kõrgelt hinnatakse. Kindlameelsus stabliseerib kodu, kuid äärmuslikkus lõhub ja eraldab. Ülereageerimine või äkiline uue vaate (positsiooni) võtmine tekitab segadust ja lõhub teadmist vanemate õigluse kindlusest teismelises.
Väldi silmakirjalikkust, tunnista oma vigu
Vanemate motiivid peavad olema puhtad kõikides ostustes, mida nad laste suhtes teevad. Teismelised ei salli silmakirjalikkust ja ainult läbipaistev ausus veenab neid teie siirastes kavatsustes. Kus on vanem, kes ei tee vigu? Selle läbi, et tunnistame oma vigu, võime veenda teismelist ja selle läbi näidata eeskuju. Teismelisele on ka omane arvata, et ta teab vastuseid ja on targem kui isa. Vanemad, kes on rajanud kindla autoriteedi kodus ja järgivad seda, on eeskujuks avatuse poolest, aitavd oma lastel omandada õiged vaated ja lapsed aksepteerivad ja abi, miad vanemad neile anda püüavad.
Juhata nad Päästja juurde
Iga lapsevanema sisemine soov peaks olema juhtida oma teismelised lapsed Jeesuse Kristse juurde. Just selles vanuses, kui on saavutatud „hea ja kurja tundmine” toob Püha Vaim patutundmise. Vanemad püüavad teha oma parima, et juhatada oma lapsed Päästja jalge ette ja aidata neil leida rahu nende hingedele Jumala armu läbi.
Kui ülestunistamise jõud töötab ja isiklik sidumine on tehtud, võib teismeline hakata joonistuma välja Jumala armus ,et juhtida teda läbi selles traumeerivad eluetapi. Vanematele tasuks on vaadatateismelise kogemusi, mida kirjeldab järgmise kirjakoha sõnum:
„Viigem siis nüüd tema kaudu alati Jumalale kiitusohvrit, see on nende huulte vilja, kes tunnistavd tema nime. Ärge unustage head teha ja osadust pidada, sest sellised ohvrid on Jumala meele järele” (Heebr. 13: 15,16)pühapäev, 4. mai 2008
Pildike peaproovist
ja traditsiooniks kujunenud lauaosagi oli viimase tunni vääriline:
Järgmisel pühapäeval enam pühapäevakoolitundi ei olegi- osaleme Luguse koguduse Nelipühi koosolekul ja sõidame lõpulaagrisse.
laupäev, 3. mai 2008
EEKBKL naistelaagrist Hiiumaal
EEKBKL naistöö
koolitus – ja puhkelaagrisse Hiiumaal
1.07.-3.07.08.
Lektoriks WENDY OSBORN (USA)
Teemad mida käsitleme on järgnevad:
☺ Põhilised probleemid naistöös – hingehoidlik aspekt.
☺ Vaimulik ema roll koguduses
☺ Kuidas leida meeskonda ja seda motiveerida
☺ Miks on nii vähe naisi vaimulikus teenistuses? Millised on meie võimalused?
Laagrisse on oodatud kõik naised, kes mingil moel koguduses kaasa teenivad (lastetöö, noortetöö, kodugrupid, hingehoid, diakoonia, jutlustamine, jne.).
Laagri eesmärgiks on pakkuda naistele lõõgastust ja puhkust Jumala ligiolus ning ühises osaduses ja saada juurde uusi teadmisi, tarkust ning jõudu, et Issandat ja ligimest innukalt edasi teenida.
Osavõtutasu 125 EEK + toitlustamine 100 EEK päev.
Majutus Posti hostelis ja Tiigi Külalistemajas.
P.S. Kahjuks ei õnnestunud meil laagrile piisavat rahastust leida, et see osalejatele täiesti tasuta oleks, kuid loodame ja palvetame, et raha ei jää siiski takistuseks!
Informatsiooniks:
Kui oled huvitatud, siis palun REGISTREERI END 14. maiks 2008 aadressil: karinraja@hotmail.com või tel. 56561389. NB! Kohtade arv piiratud (40 in).
Varajane registreerimine on väga tähtis, sest peame ütlema täpse ööbida soovijate ja toitlustust vajavate inimeste arvu!!! Täname Teid juba ette mõistva suhtumise ja kiire reageerimise eest!
NB! Kes tulevad oma autoga broneerige juba praegu koht praamil!
NB!! Kui Sina ise seekord tulla ei saa, aga soovid meie üritust või mõne õe osalemist laagris toetada,siis võta ühendust Karin Rajaga (tel: 56561389) või tee ülekanne meie pangaarvele Hansapangas:Eesti EKB Koguduste Liit, a/a 1120227335,selgituseks naistelaager Hiiumaal.
kevadiste tervitustega teile Örebrost, Rootsimaalt! Agnes Böning
Tegimegi ära!
Toreda koristuspäeva lõpetas vahva üllatus- meie mitteametlik grupike sai jooksvalt liituda suure koristusaktsiooniga ja anda kogutud prügi äraviimiseks Käina valla kampaaniaautole: