Tähendamissõna raiheinast (tähendamissõna põllulustest, tähendamissõna umbrohust nisus, võrdum raiheinast).
Need on lisatud pealkirjad Matteuse evangeeliumis asuvale tekstilõigule 13, 24-30:
Jeesus kõneles neile veel teise tähendamissõna:“ Taevariik on inimese sarnane, kes külvas oma põllule head seemet. Aga inimese magades tuli ta vaenlane ja külvas raiheina nisu sekka ning läks minema. Kui nüüd oras tärkas ja looma hakkas, tuli ka raihein nähtavale. Peremehe sulased astusid ta juurde ja ütlesid talle: „Isand, eks sa külvanud head seemet oma põllule, kust nüüd tuleb sinna raihein?“ Tema lausus neile: See on vihamehe töö.“ Siis küsisid sulased temalt: „ Kas sa tahad, et me läheme ning selle kokku korjame?“ Ei, vastas tema, sest muidu te kisuksite raiheina korjates üles ka nisu. Laske mõlemaid ühtmoodi kasvada lõikuseni ja lõikuse ajal ma ütlen lõikajaile: „ Koguge esmalt raihein ja siduge kimpu põletamiseks, nisu aga pange kokku mu aita!“
Mis taim on raihein, mida originaaltekstist ka põllulusteks on tõlgitud? Nähtavasti on tegemist uimastava raiheinaga (Lolium temulentum), mis sarnaneb kultuurtaimele, seda eriti seemnete küpsemise faasis. Kuna ei ole päris 100% kindel, kas tekstis on mõeldud raiheina või hoopis lustet, on mõned Piibli tõlkijad kasutanud siin taime nimetusena üldist mõistet – umbrohi, sest nii üks, kui ka teine liik seda ka on.
Kui veel taimekasvatusest rääkida, siis väljendil „looma hakkas“ on ka kindel sisu. Kõrrelistel ( raihein, nisu, luste, rukis jne) on erinevad arengufaasid : tärkamine, võrsumine, kõrsumine, loomine, õitsemine, valmimine. Loomine on selline periood kõrrelise elus, kui moodustub produktiivorgan.
Väidetavalt kasvab raihein Vahemeremaades ca 60 cm kõrguseks ja on mürgise (narkootilise) toimega. Vanasti arvati, et see taim on mandunud nisu.
Isand soovitab sulastele, et lastaks umbrohi kasvada koos nisuga kuni saagikoristuseni, sest muidu kisutaks ka nisu koos umbrohuga üles. See on väga loogiline ja igaüks teab, kui umbrohi on suureks kasvanud ning tugeva juurestikuga ei maksa kitkuma hakata. Aga miks peaks umbrohu ja nisu eraldi koristama? Tänapäeval kombain lõikab ju kogu vilja ja pärast sorteeritakse kõlbmatud seemned välja. Võib arvata, kui umbrohu seemned ja kultuuri seemned on väga sarnased siis on neid hiljem väga raske välja sorteerida. Pealegi on tegemist mürgiste seemnetega mis ei või nisu hulka mingil juhul jääda. Sellepärast siis selline üllatav koristusviis, mis on ju väga töömahukas.
Aga kes on need tekstis nimetatud halvad inimesed, need umbrohu külvajad. Väidetavalt oli vanasti idamaadel sellist praktikat, et oma vaenlase põllule külvati umbrohtu. Selles kirjakohas on tõlgendatud neid hereetikuteks (vale õpetuse levitajad), halbadeks inimesteks või ka halbadeks kristlasteks.
Kuidas Jeesus seda võrdumit avab võime lugeda samast evangeeliumist mõned salmid edasi – vt Mt 13,36jj .
Vaata ka kirjakohta 2 Pt 3,12.
Ja lõpetuseks mõned küsimused:
- Miks ei või kasvava vilja hulgast umbrohtu kitkuda?
- Kes on see vaenlane, kes külvab umbrohtu nisu sekka?
- Mida tähendab „ looma hakkas“
- Miks on tährndamisõna viljakasvatusest, mitte näiteks põhjapõdrakasvatusest?
- Mida Jeesus ütleb selle tähendamissõnaga? Vt Mt 13, 36 jj.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar