Nagu eelnevalt kokku lepitud, on ühel pühapäeval kuus meie kogunemisel suurem rõhk laulmisel ja palvetamisel.
Esimesel sellisel kogunemisel aga tegime väikese teoreetilise sissejuhatuse - uurisime, mida räägib Piibel meile laulmisest ja pillimängust ja mõtisklesime koos sel teemal oma kogemuste põhjal.
Järgnevalt kokkuvõte pidepunktidest.
|
Viiuldajad tänavu jaanuaris pilli-ja laululaagris harjutamas |
- Olete te kunagi mõelnud, miks üldse inimesed laulavad?
- Miks mängivad pilli?
- Kus mainitakse laulu Piiblis esmakordselt?
See on Moosese võidulaul, kui iisraeli rahvas Egiptusest põgenedes läbi punase mere pääsesid.
1Mo 15:1 „Mooses ja Iisraeli lapsed laulsid siis Issandale selle laulu; nad
ütlesid nõnda:
„Ma laulan Issandale,
sest tema on Ülikõrge,
hobused ja ratsanikud
heitis ta merre…
1Mo 15:20-21 „ …siis naisprohvet Mirjam, Aaroni õde, võttis trummi kätte, ja
kõik naised käisid tema järel trummidega ja ringtantsu tantsides.
Ja Mirjam laulis neile:
„Laulge Issandale,
sest tema on Ülikõrge,
hobused ja ratsanikud
heitis ta merre!”
Veel üks esimesi kohti, kus mainitakse musitseerimist - Laaban ütleb Jaakobile, kui see tema juurest põgeneb oma perega:
1 Mo 31: 27 “Miks sa põgenesid salaja ja vargsel viisil ega teatanud mulle, et oleksin saanud sind rõõmsasti ära saata laulude, trummi ja kandlega?
Kus aga räägitakse esmakordselt pillimängust?
Loetelus Kaini järeltulijatest:
1 Mo 4: 21 „ Ja tema venna nimi oli Juubal, kes sai kõigi
kandlelööjate ja vilepuhujate isaks.“
Juubali nimest tuleb sõna „juubeldama“ – rõõmustama, hõiskama.
Õppisime ka laulu: „Ma nüüd juubeldan, hõiskan Issandal laulan talle uue laulu….“
Laulust ja muusikast üldiselt Vanas Testamendis:
• Mooses andis enne oma surma iisraeli lastele juhiseid eluks, mõned neist olid esitatud lauluna.
5Mo 31:30 “Ja Mooses rääkis kogu Iisraeli koguduse kuuldes selle laulu sõnad algusest lõpuni“
Muusikaajaloolased ja rahvalaulu uurijad mainivad, et just laulude kaudu anti edasi põlvest põlve pärimusi ja lugusid. Laulud jäävad paremini meelde, kui sõnad ilma viisita. Pereringis õppisid lapsed laule vanavanematelt ja vanematelt, nii anti edasi teadmisi, kui kirjutada veel ei osatud.
• Joosua kasutas pasunaid Jeeriko vallutamisel
Joosua 6:4 „Ja seitse preestrit kandku seitset jäärasarve laeka ees! Seitsmendal päeval aga käige seitse korda ümber linna ja preestrid puhugu sarvi!“
• Kuningas Saul võetakse lahingust tulles vastu muusikaga:
1 Saamueli 18:6-7 „Ja kui nad olid kodu poole tulemas, pärast seda kui Taavet oli vilisti maha löönud, läksid naised kõigist Iisraeli linnadest lauldes ja tantsides kuningas Saulile vastu, olles rõõmsad trummide ja simblitega. Ja tantsivad naised laulsid vastastikku ning ütlesid: „Saul lõi maha oma tuhat, aga Taavet oma kümme tuhat!”
- Taavet mängis haigele Saulile kannelt:
1Sm 16: 23 „Ja kui vaim Jumalalt oli Sauli peal, võttis Taavet kandle ja mängis oma käega; siis Saul sai hingata ja temal oli parem olla ning kuri vaim lahkus ta pealt.
Muusikateraapia on tänapäevalgi kasutuses olev ravivorm - muusikat kuulates inimesel läheb olemine paremaks.
Kas kuulate kodus ka oma lemmikmuusikat plaadilt, raadiost, arvutist, telefonist jne?
Tuleb tähele panna, et kuni selle ajani ei kasutatud pille ja laulu otseselt Jumala teenimiseks. Musitseeriti spontaanselt ( st omaalgatuslikult) rõõmupidudel pere keskel, aga muidugi ka matustel, sõjakäigu võitudel jne.
• Teatud puhkudel puhuti hõbepasunaid:
4 Mo 10: 1-10 “Ja Issand rääkis Moosesega, öeldes: „Valmista enesele kaks hõbepasunat; valmista need taotud tööna ja need olgu sulle koguduse kokkukutsumiseks ja leeride teelesaatmiseks! Kui puhutakse neid mõlemaid, siis peab terve kogudus kogunema su juurde kogudusetelgi ukse ette. Aga kui puhutakse ainult ühte, siis kogunegu su juurde vürstid, Iisraeli tuhatkondade peamehed! Kui te puhute märku, siis mingu teele leerid, mis on leeris ida pool. Kui te teist korda puhute märku, siis mingu teele leerid, mis on leeris lõuna pool; nende teeleminekuks tuleb puhuda märku.
Kogudust kokku kutsudes puhuge ka, aga mitte märku! Aaroni pojad, preestrid, puhugu pasunaid! See olgu teile ja teie sugupõlvedele igaveseks seaduseks! Ja kui te oma maal lähete sõtta vaenlase vastu, kes tungib
teile kallale, siis puhuge pasunatega märku, et te meenuksite Issandale, teie Jumalale, ja et teid päästetaks teie vaenlaste käest! Oma rõõmupäevil, seatud pühil ja uue kuu alguses puhuge pasunaid oma põletus- ja tänuohvrite juures; see meenutagu teid teie Jumala ees! Mina olen Issand, teie Jumal!”
|
Tänavu mais Pärnu Immaanueli koguduses laulmas |
Taavet ja muusika „kuldaeg“
Taaveti ajal hakati muusikat kasutama süsteemselt Jumala ülistuseks.
• Seaduselaeka toomine Jeruusalemma:
1Aj 15: 16 „Ja Taavet käskis leviitide ülemaid, et nad laseksid ette astuda oma vennad lauljad mänguriistadega, naablite, kannelde ja simblitega, valju rõõmuhäält kuuldavale tooma.“
• Esimene mainimine pillimängu õpetamisest:
1Aj 15.22 „ Ja Kenanja, leviitide lauluülem, juhatas pillimängu, sest ta oskas seda.“
Meie seas on samuti pillimängu oskajaid ja õpetajaid.
• Saalomon ehitab templi ja kui seaduselaegas templisse viiakse, siis mainitakse esimest korda kooris ilmselt mitmehäälselt(?) laulmist:
2 Aj 4: 12-14 „…ja kõik lauljad leviidid, Aasaf, Heeman, Jedutuun ja nende pojad ning vennad, seisid valgeis linaseis riideis simblite, naablite ja kanneldega ida pool altarit, ja koos nendega sada kakskümmend preestrit, kes puhusid pasunaid - pasunad ja lauljad pidid ühekorraga ja kooskõlas kuuldavale tooma kiitust ja tänu Issandale -, ja kui nad häält tõstsid pasunate, simblite ja muude mänguriistadega ning Issanda kiituslauluga:
„Sest tema on hea,
sest tema heldus kestab igavesti!”
(Mäletate selle aasta esimest pühapeävakoolitundi? Lugesime koos: „Ja tema heldus kestab igavesti…“ )
- Hiskija taastab templiteenistuse:
2 Aj 29:25 -28: „ Ja ta asetas leviidid Issanda kotta simblite, naablite ja kanneldega Taaveti ja kuninga nägija Gaadi ja prohvet Naatani käsu kohaselt; sest see oli Issanda käsk tema prohvetite läbi.
Ja leviidid astusid ette Taaveti mänguriistadega ning preestrid pasunatega. Ja Hiskija käskis ohverdada põletusohvreid altaril; ja kui ohverdamine algas, siis algas Issanda-laul ja pasunate puhumine Iisraeli kuninga Taaveti mänguriistade saatel.
Ja terve kogudus kummardas, laul kõlas ja pasunad puhusid - see kõik kestis, kuni põletusohver oli ohverdatud.“
• Taavet ise oli hea ja tuntud laulu - ja pillimees.
Tema laule on palju kirjas Piiblis. Kui tähelepanelikult lugeda, võime leida psalmide raamatust leida erinevaid laule – tänulaule, tunnistusi, õpetuslaule jne.
Mainitakse mitmeid erinevaid viise – näiteks „Liiliad“,“Kauge tamme tuvi“, „Ära hävita“, „Sure poja eest“, „Tunnistuse liilia“, ja ka jedutuuni viisi jne.
Ja soovitused pillide ning helistike kasutamiseks: „mängida kaheksandal toonil“, „keelpillil mängida“, „gati pillil mängida“ jne.
Kas muusikat, laulu saab ka valesti kasutada?
Piibel räägib, et ebajumalateenistuses kasutati samuti laulmist ja pille!
Nebukadnetsar annab käsu kuldkuju teenimiseks:
Taanieli 3:5-6 „ Niipea kui te kuulete sarvede, vilede, kannelde, harfide, naablite, torupillide ja igasugu mänguriistade häält, heitke maha ja kummardage kuldkuju, mille kuningas Nebukadnetsar on püstitanud! Aga kes ei heida maha ega kummarda, see heidetakse otsekohe tulisesse ahju!”
Kuidas tänapäeva maailmas muusikat kasutatakse?
Kas kasutatakse ka valesti vahel?
Eelmises tunnis tegite plakatit Jumalale meelepärastest ja mitte meelepärastest asjadest. Millisele plakatile paigutaksite laulmise ja pillimängu?
Mida kirjutab Uus Testament laulmisest ja pillimängust?
• Kus mainitakse laulu algkoguduses ?
Ef 5: 18 -20 „Ja ärge joovastuge veinist, millest tuleb liiderlikkus, vaid saage täis Vaimu, lauldes omavahel psalme, hümne ja vaimulikke laule, lauldes ja pilli mängides kogu oma südamega Issandale, tänades alati Jumalat ja Isa meie Issanda Jeesuse Kristuse nimel.“
Kol 3: 16 „Kristuse sõna elagu rikkalikult teie seas, kõiges tarkuses õpetage ja manitsege üksteist psalmide, hümnide ja vaimulike lauludega, laulge kogu südamest tänulikult Jumalale!“
Jak 5: 13 „Kui keegi teie seast kannatab kurja, siis ta palvetagu! Kui kellelgi on hea meel, siis ta laulgu tänulaule!“
Kus viimast korda räägitakse laulust Piiblis?
Ilm 5:9 Ning nad laulsid uut laulu: "Sina oled väärt võtma raamatu ning avama selle pitserid, sest sina olid tapetud ning sina oled ostnud Jumalale oma verega inimesi kõigist suguharudest ja keeltest ja rahvastest ja paganahõimudest.“
Ilm 14: 3„Nad laulsid uut laulu trooni ees ning nende nelja olevuse ja vanemate ees, ning keegi muu ei suutnud õppida seda laulu kui vaid need sada nelikümmend neli tuhat, kes on ära ostetud ilmamaalt.“
Ilm 15:3 „Nad laulsid Jumala sulase Moosese laulu ja Talle laulu: "Suured ja imelised on sinu teod, Issand Jumal, Kõigeväeline! Õiged ja tõelised on sinu teed, sa paganate kuningas!“
*****
Muusikat võiks võrrelda ka keelega, millest inimesed aru saavad. Võrdleme võõrkeelega või emakeelega? Mõnikord saavad inimesed muusikakeelest paremini aru, kui sõnadest. Mõnikord tahavad muusikat inimesed parema meelega kuulata, kui juttu.
Nagu me rääkima õpime või võõrkeeli õpime (paljud koolilapsed ju õpivad juba inglise keelt), võime ka laulmist ja pillimängimist õppida – õppida rääkima „muusika keeles“.
Kõik koolilapsed juba õpivadki pillide keelt – viiulit, klaverit, flööti plokkflööti.
Mõned emad-isad on ka kunagi õppinud mõnda pilli.
Kuidas laulu ja muusikat meie tänapäeval võiksime kasutada?
• Koguduses ?
• Väljaspool kogudust inimestele suunatult ?
• Kuidas me saame „muusika keeles“ rääkida teistele Jumalast?
Kui me koguduses laulame või pilli mängime, siis peame meeles pidama et see pole üks „tavaline esinemine“. See on teenimine – Jumala ülistamine ja inimestele Jumalast rääkimine. Ja mõistagi, et hästi teenida - tuleb seda „muusika keelt“ ka õppida, harjutada. Kui keelt ei kasuta, siis see ununeb ära. Kui keelt ei harjutata ega õpita, siis tulevad vead sisse ja mõnikord inimesed ei saa aru, mida sa öelda tahad!
|
Lapsed laulmas möödunud suvel Hilleste koguduse aastapäeval. |
• Oled kindlasti tundnud, et laulda ja pilli mängida on väga tore?
• Koos laulda ja mängida on veelgi parem!
• Jumalale laulda ja pilli mängida koos teistega on vist küll kõige parem!
Allikad: Piibel ja
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar