pühapäev, 30. mai 2010

Suvealguse laager

Täna hommikul kogunesime Luguse palvemajasse, et saaks teoks kaua kavandatud ja põhjalikult ettevalmistatud üritus. Algselt oli ta mõeldud pühapäevakooliaasta lõpetuseks, aga nüüd sai tast hoopis suvevaheaja avaüritus. Meie pere jalgrattad olid seda päeva juba mõnda aega oodanud palvemaja kuuris ja pidid veel veidi ootama. Kogunesime laagripäeva alguseks palvemajja, et paluda õnnistust päevale ja ettevõtmistele, laulda ning kuulata Jumala Sõna. Õde-venda Martinid esitasid suvevaheaja-alguse vabadust ülistava rõõmsa laulu ja siis asusime Kirja uurima.Tänase päeva teemaks oli nelipühasündmus, alustekstiks Apt 2,1-16.

Rääkisime Vaimust, et me ei saa teda näha, aga me saame näha tema tegevust ja tegevuse tulemust. Vaimu võrreldakse ka tuulega. Ka tuul ei ole nähtav, aga me näeme, kui oksad liiguvad või majadelt katused lendavad.


Nelipühapäeval langes Püha Vaim jüngritele ja nad hakkasid rääkima võõraid keeli ja nende peade kohal nähti tuleleeke. Kohale tulnud, päritolult kirju rahvahulk tundis nendes keeltes ära omi murdeid, mis oli suureks imestuseks kohalerutanuile. See oli nelipühaime, mida püütakse erineval viisil seletada, aga imeliseks jääb ta siiski.


Kas Vaim, mis sel ammusel ajal välja valati ka täna tegutseb? Kuidas me sellest aru saame?


Vaimu töö on see, et me usume. Et Jeesus Kristus on Jumala poeg, et ta on meie Lunastaja. Me ei saa ise usklikuks hakata, nagu vahel ennast väljendatakse. See on Püha Vaimu töö. Kui mõned kogudused, kirikud ilmalikustuvad, siis samaaegselt tekivad Vaimust kantud uued kogudused. Vend Täheväli on seda protsessi võrrelnud metsatulekahjuga. Kui ühes piirkonnas tuli kustutatakse, siis tuul viib sädemed teise kohta ja tekib uus leek.


Me palvetame, pöördume Jumala poole ja usume, et ta on palvete kuulja Jumal ja meile vastab, see on Püha Vaimu töö meis.


Meie elu ja loomus muutuvad sarnasemaks Jeesusele , ka see on Vaimu töö. Seda, et me kogudusena saame koos eksisteerida, olla üks, see on ka Püha Vaimu töö, mitte meie saavutus. Kui kogudustes, osadusgruppides on pahandused, lahkhelid, igat sorti inimlikud arusaamised valitsemas siis ei ole siin Püha Vaimu ligiolu. Palugem ikka sõnas ja laulus, et Jumal saadaks meile oma Vaimu. Nelipüha päeval, kui valati välja või anti kogudusele Püha Vaim hakkasid inimesed võõraid keeli rääkima, aga said samas üksteisest aru, mida nad rääkisid. See ei olnud nagu Vana Testamendi päevil, mil Jumal segas inimeste keeled, et nad ei saaks isepäiseid tegusid teha. Püha Vaim on inimesi, kogudust liitev Vaim.


Maailm vajab uut nelipühasündmust, uusi tuleleeke. Inimestena me ju armastame kõiksuguseid tunnustähti ja vastuseid. Kuidas sündis Püha Vaimu väljavalamine, sellest lugesime apostlite tegude raamatust. Kas Jumal annab meile näha selliseid suuri imesid nagu apostlitele, seda me ei tea. Jumal on tegutsev igal päeval, millised on need üllatused meie jaoks , milliseid imesid sünnib, ka seda ei saa täna ütelda. Aga hoidkem südamed usaldavana ja avatuna.


Lui Remmelg

Meie pereteenistuse lõppedes moodustus palvemaja hoovil aga ratturitest rida- ikka vaheldumisi 1 täiskasvanu ja 2 last, kes omadel ratastel, kes vanema ratta külge kinnitatuna. Ja paar suurt ja väikest veel autoratastel eel, et tublisi matkaselle soe söök laagripaigas vastu võtaks.

Rattaretk oli oma lühiduses siiski seiklusrikas, isegi purunenud rattakummi plaksatust saime kuulda :) Jumal oli hoolitsenud sellegi olukorra eest ette ning katkisele rattale leidus peidupaik ja ratturile pakiraam ning sõit võis sedamaid jätkuda.


Kuni liha grillil ja kartul pliidil küpsesid, tegid lapsed laagripaigaga tutvust, vallutasid liivakasti, kiiged ja batuudi ning isad- emad nautisid mõnuga omi tähtsaid ja vähemtähtsaid jututeemasi- ometi kord oli selleks nii aega kui võimalust!


Peale külluslikku söömaaega ootas laagriseltskonda traditsiooniline vaimulik matkarada laulude, üllatuste ja meisterdamisega. (Vt. postitusest allpool täpsemalt!) Rada lõppes ühislaulmisega lõkke ümber ning laulu saatel ilmus õuele kohvilaud suussulavate hõrgutistega, millelt lapsed samuti päevateema kohaseid sümboleid leida said.


Ilm oli imeline ning laagripäev veeres õhtusse nii ootamatult, et laste suudest kostis lausa soovi laagrit üle öö pikendada... aga oodke veidi- suvi on nüüd ju käes! Küllap saame veel laulda ja lõkketulede valgel koguneda, osaduses olla ja ühiselt palvetada! Pildid tänasest vahvast peost leiad siit.
*****************************

VAIMULIK MATKARADA pühapäevakoolile:
"Pilved päikest ei enam peita saa!"

Väikesel vaimuliku sisuga matkarajal uuritakse lähemalt Püha Vaimu, selle avaldumist Piiblis ja ka tänapäeval. Rajal on tähistatud 5 peatuspunkti, milles toimub tegevus. Selline matk sobib hästi Nelipühaks, Kolmainupühaks. Rada võib kohandada vastavalt oma maastikule ja vahenditele!

Stardipaik. Kui Jeesus taevasse võeti, katsid teda pilved (näita pilti taevaminemisest).
Kas jüngrid jäeti maha üksi? Kes saadeti neile appi? Läheme ja uurime, aga esmalt vajame:
1. Juhatust - järgneb alguspalve.
2.Laagrivihikut! Laagrivihikus on matkakaart, laulusõnad, teemaga haakuvad kirjakohad, pildid. (NB! Soovi korral saad laagrivihikuid tellida kirjutades meeli.martin@mail.ee)
Kiire lehitsemine ja tutvustus, juhtsalmi lugemine. Kaanele keebime Juhi pildi (Jeesuse pildiga kleeps). Vajame rännakus ka matkakaarti - leida vihikust. Kaart on maastik linnulennult nähtuna.







Teine peatuspunkt. Räägime jüngrite/apostlite edasisest käekäigust - iseloomust enne ja pärast Püha Vaimu välja valamist, raskustest ja kuidas nad said Jumalalt väe, neid taluda/ületada. Õpime 2 esimest salmi rajalaulust „Pilved päikest ei enam peita saa...“ ("Kevadviisid")





Kolmas peatuspunkt. Lapsi ootab piknikutekk (või pilt) viljatu õunapuu pildiga ja piknikukorv kahe kausiga.
Mis on vaimu viljad? Lapsed meenutavad, seejärel saavad 1. korvist võtta vaimuvilde nimetustega vilju (õmmeldud või joonistatud õunad, millel puule kinnituseks takjapael või kahepoolne teip) ja kinnitada need puule. Rajalaulu 3. õppimine. Teises kausis puuviljatükid (nt. õunad) kehakinnituseks.





Neljas peatuspunkt. Räägime, milliselt on Püha Vaimu Piiblis kujutatud ja iseloomustatud, milliste sümbolite kaudu on Ta avaldunud. Vaatame pilti tulekeeltest, vaimutuvist. Suletud silmil kuulame tuule kohinat. Kuidas Püha Vaimu tänapäeval ära tunda? Palve. Viimane salm rajalaulust.





Viies peatuspunkt. Eest leitakse üllatus - purgitäis tuvi pildiga komme! Meisterdame lehviktiibadega vaimutuvid ja kinnitame tuule kätte lendlema. Õpitud rajalaulu esitamine algusest lõpuni. Järgneb lõkke süütamine ja selle ümber laulmine (Püha Vaimu teemalised laulud) ja koogisöömine (Püha Vaimu sümboolikaga tort).









reede, 28. mai 2010

Järgmine hiidtuulepargi vastane palveõhtu toimub Luguse palvemajas kolmapäeval, 2. juunil kell 19.00. Koguduse üldine palveõhtu eelneb samal päeval kell 18.00

Uus katse!

Suvi tuli tuppa ja lapsed läksid õue,
jalgratas hüüdis: "Vabadus!"
Suvi tuli linna ja lapsed sõitsid maale,
õpetaja hüüdis: "Vabadus!"
Need on me päikselised päevad,
need on me õnnelikud päevad...
kui suvi on käes!
Taas meri sillerdab ja naeratab päike
ja sõber nüüd sa tead, et suvi on käes!



Lapsed ja jalgrattad kibelevad ammu suvehooaja avapidu oodates. Ja täiskasvanudki on oma osaga stardivalmis. Loodame siis, et sel pühapäeval saabki kauaoodatud pidu toimuma!

Koguneme Lugusele kell 12.00 Nelipüha teemalisele pereteenistusele (jutlustab Lui Remmelg).
Järgneb rattaretk laagripaika, soe söök, maastikumänguline vaimulik rada, ühine laulmine ja mängimine, lõke ja kohvilaud.

Oled südamest teretulnud osalema! Lisainfot saab Karinalt 56666375

reede, 21. mai 2010

Palvega tuulepargi vastu!

Mõnda aega tagasi käis usklike hiidlaste listist ja suusõnalgi läbi mõte moodustada spetsiaalselt tuugenite vastu võitlev regulaarselt kogunev palvegrupp. Kus ja kuidas kogunemised edaspidi kujunevad, selgub aja jooksul, esimene kokkusaamine ühiseks palvevõitluseks sai kokku lepitud TEISIPÄEVAKS, 25 maiks.

Kui Sinugi südames on palves hiidtuulepargi vastu seista, oled oodatud kolmandal nelipühal kell 19.00 Luguse palvelasse!
Kellele koht kauge on teretulnud ühinema palvesillal oma kodukohast!

pühapäev, 9. mai 2010

Pilte emadepäevakoosolekult

Emasi ja kogudust tervitasid täna sõna ja muusikaliste etteastetega pühapäevakooli isad lastega:

Et emadepäevaga lõpeb pühapäevakooli sisehooaeg järgnes koosolekule ühine kohvilaud, välihooaja avapidu pidi pilvest tibava vihma tõttu siiski veel ootama.


Õnnistatud emadepäeva!

laupäev, 8. mai 2010

Kokkuvõte mai alguse (mõtte)talgutest.

„Eksimise hirm hoiab meid parima poole püüdlemisest, ausa nõuande ja tagasiside otsimisest ning väljaütlemistest, et mitte sattuda kriitika ja tõrjumise alla. Selleks, et olla edukas, tuleb anda ümbritsevatele inimestele luba arvamust avaldada. Kui Sa kunagi mingit tagasisidet ei saa, siis on see katastroofiline. „
Sõna tänaseks päevaks, pühapäev, 2. mai: Mis vigu Sa teed? – III

”Tarkade sõnad, mida rahulikult kuuldakse, on paremad...” Koguja 9:17

Enne kui pühapäevakooli klassiruum suvehooajaks tühjenes, pidasime pereosaduses maha mehised mõttetalgud ja suurpuhastuse tööplaanides.
Et sedalaadi arutelud sageli pisut ka ebamugavust tekitavad, pidi keegi siiski algataja olema ning ühel „parklakoosolekul“ saadud volitustega panigi meie pereosaduse kirjalikku poolt kordineeriv „sekretärineiu“ oma pere mõtiskluse paberile. Seda eelkõige, et neljast lastetööd tegevast perest ikka kõikide isiksusetüüpide esindajate mõtted väljaöeldud jõutaks ja kuuldud saaksid. Seega toimus enamus arutelust interneti teel tagasiside ja vastukajakirju vahetades.
Mis nõnda siiski selgitust vajama kippus, seda siis arutati silmast silma ja südamest südamesse. Tõime välja kogunenud mured, sorteerisime väljakujunenud plussid ja miinused ning arutasime kuidas ühiselt edasi minnes teenimistööd arendada. Usun, et kõik nõustuvad- kohati pinevakski kujunenud arutelu oli edasiviiv, selgustloov ja vajalik.

Olgu kohe ka öeldud peamine ja kõige tähtsam- kõik pered on Jumalale tänulikud möödunud toreda aasta, lisandunud abikäte ja ühise osa eest Lugusel. Kõik soovivad Jumala abiga tööga Lugusel ka jätkata ning kõigil on ka ideid kuidas veel sügavamale Issanda tundmises jõuda. Kiitus Issandale!

Põhilisteks plussideks peame:
• Pereosadus ehk osalemine kogu perega,
• „tagala“ ehk osadusgrupp vaimuliku lastetöö tegijatele,
• väljakujunenud toimiv tiimitöö,
• mugavaks ehk käe järgi kujundatud „oma tuba-oma luba“ ruum,
• inimesed on küll eri kogudustest ja kirikutest kuid meil on Kristus ja Temaekeskne ühisosa ning koostöö.

Küsimusteks on kerkunud:
• Lastele soovitakse tihedamat kristlike perede lastega suhtlust (nädala sees elukohtades ja koolides kipub seda osa nappima).
• Suvevaheaeg pühapäevakoolides on peaaegu pool aastsat pikk e. paus nii regulaarses lastetöös kui ka sellega seotult sõpradega suhtlemises on laste jaoks üleliigne.
• Evangelisatsiooni osakaalu mittekristlikest peredest lastele võiks suurendada.
• Laste isiklik Issanda tundmine ja palveosadusse juhtimine võiks veelgi süveneda.
Siit arenes ideid- palvesoovideks ja edasisteks ajurünnakuteks:
• Kristliku suvekooli mõte ehk idee koguneda regulaarselt ka suvel lastega mängima-laulma-meisterama. Organiseeritult ja niipaljude lapsevanemate osavõtul, kui võimalust ja soovi.
• Pereosaduse suvelaager e. kord suve jooksul jääda perekonniti pikemalt kokku telkide ja magamiskottidega (miks mitte ka jalgratastega perest perre vms. sõites).
• Korraldada ka suurem evangeelne lastelaager ning kaugemasse tulevikku vaadates arendada edasi ka filiaali loomise mõtet suunitlusega mittekristlikest peredest lastele.
• Kristlik koduõppe- ja koolitöö, kristliku kooli loomine.

reede, 7. mai 2010

Plaanid tulevaks pühapäevaks:

1.Osalemine Luguse koguduse koosolekul kell 11.00. Väikese tervitusega astuvad üles pühapäevakooli perepead ja lapsed.
2.Plaan A:
  • päikeselise ja tuulevaikse ilma korral* järgneb koosolekule liikumine laagripaika
Kavas:
  • avapalve, soovi korral sõnavõtud, teated ja söögilaul.
  • soe söök
  • väike mõtisklusrada looduses lähenevate nelipühade teemal

  • rajal kuuldu kokkuvõte ja koogisöömine.
  • ühislaulmine ja mängimine
  • perepiltide tegemine
  • lõpupalve
  • koristamine ja lahkumine
_____________________________________________

* Kui ilm on pilves, tuuline või vihmane käivitub plaan B ning koosolekule järgneb kohvilaud Luguse palvemajas.


Teretulemast osalema kõikidele endistele ja tulevastele pühapäevakooliperedele!
Lisainfot saab Marko telefonil 5668042

pühapäev, 2. mai 2010

Luuka 2:39-52

Viimaseks Luguse Pereosaduse õppetunniks andis Issand meie perele
juhatada lapsed mööda Elavat Elurada Taevariiki.
Kõigepealt aga oli Tal nii lastevanematele, kui ka lastele soovid suveks
ja juhised laste kasvatamiseks, mida me kõik kordamööda laugesime ja kuulasime Luuka evangeelimi 2 peatükist.
Selles peatükis oli Issandal varutud juhised laste edasiseks arendamiseks:
1. kasvage
2. saage tugevaks vaimus
3. täituge tarkusega
4. paluge, et Jumala arm võik püsida teie peal
5. armastage kõiki inimesi
6. püsige Jeesuse kõrval
7. võtke igal hommikul Issanda käest kinni
8. olge Jumala poolt juhitud
9. kuulake oma vanemate sõna
10. tulge tagasi sügisel

Järgmiseks oli meil võimalus osaleda 10 peatusega "Eluteekonnal":
1. peatus oli pimedate uste vahel, kus teekäija nägi suurt valgust ja
kus algas teekond Taevariiki.
Laulsime laulu "Miks veel purjetad maailma merel?"2.teekond jätkus 2. pingini kirikus, kus kuulsime Jumala armastusest ja laulsime laulu
"Võtkem Päästja armastusest lauda"
3. peatus oli altari ees Risti all. Seal laulsime laulu "Vaata siis ristile"
Siis muutis Issand kõik teiseks ja teekond jätkus maailmas, mis enne
pimedusega kaetuna oli nüüd päikeseküllane ja imeline.
4. peatus toimus õues, kus kõik oli muutunud ja huulil laul
"Teekäija ära karda!"
Ümber palvemaja liikudes peatusime järgmiseks
5. palvekambris, kus algavad uskliku päevad ja laulsime üheskoos
"Imelist jõudu tunnen ma"
6. peatus oli eesruumis, kus igapäevasti toimetusi sümboliseerivate tööriistade jms keskel kogesime Jumala imelist julgustust lauluga "Ta saadab mind, oh imearm"peatused 7, 8, 9. olid taas koguduse juures, kus laulsime mitu laulu,
nagu näiteks "Oh tulge vennad õed", "Tõotuse iial ei peta" jne.
Siis pidid kõik läbima kahe hirmsa lõukoera värava, milleks olid kaks
musta ahju, ja kaks möirgavat lapsevanemat
ja liikuma üles kus neid
võtsid vastu kaks inglitiibadega lapsukest.
Lõpuks saabus ülemises kambris õnnistatud söögilaud, mida kõik juba
ootasid ja laulsime üheskoos "Pea Talle pulmad taevas peetakse."
(Iga peatuse juures oli peidetud sõnum koos Piibli kirjakoha ja
lauludega, millest hiljem suveks sai kõigile rännulaulud. Süütasime
kõigile lastele ka väikesed küünlad, mis joostes küll kohe ära kustusid ning korduvalt taassüüdati
ja jagasime ka teekaardi Jumala Sõna näol.
Enne olime ülemises toas veel tutvustanud kaarti ja rännuvahendeid.)

Lõpuks kinkis Issand meile kõigile üllatusena veel ilusad oranžid särgid
Pereosaduse embleemiga, pidasime Margareeta sünnipäeva maitsva
koogiga
ja kuni lapsed emadega õuel lustisid arutlesime veel vendadega järgmise aasta üle.Oli õnnistatud pühapäev! Ja kogu imeline aasta koos armsate peredega.